OZE

Polsko-brytyjskie konsultacje dotyczące morskiej energetyki wiatrowej

– Tworzenie sektora morskiej energetyki wiatrowej jest nierozerwalnie połączone z budową nowoczesnej infrastruktury w obszarze całej energetyki. Działania te mają szanse na realizacje wtedy, gdy będą kompleksowo planowane, a proces rozwoju sektora OZE i jego ukierunkowanie na morska energetykę wiatrową przyspieszy proces zwiększania efektywności wykorzystania zasobów – powiedział Wiceminister Energii Grzegorz Tobiszowski otwierając polsko-brytyjskie rozmowy poświęcone tej tematyce. Konsultacje odbyły się 27 marca 2019 r. w Ministerstwie Energii.

Podczas spotkania strona brytyjska przedstawiła swoje doświadczenia w zakresie rozwoju wiatraków na morzu w Wielkiej Brytanii. Współpraca w tym obszarze należy do priorytetowych zagadnień w agendzie bilateralnej pomiędzy Polską a Wielką Brytanią.

Cieszymy się, że możemy podzielić się sukcesem brytyjskim w rozwoju tak ważnego sektora jak energetyka wiatrowa morska z naszymi polskimi partnerami. Tym samym wypełniając uzgodnienia naszych premierów podczas ostatnich konsultacji międzyrządowych w Londynie – powiedział Wiceambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Jason Rheinberg.

Obecnie w ME trwają prace koncepcyjne nad założeniami prawnymi dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Zmiana regulacji w obszarze przepisów prawa energetycznego powinna wprowadzać nowe rozwiązania systemowe z obszaru funkcjonowania inwestycji OZE na Bałtyku, które pozwolą na rozwój sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Regulacje krajowe w dotychczasowym brzmieniu nie zapewniają skutecznego kształtowania polityki w obszarze odnawialnych źródeł energii (OZE), w szczególności w zakresie systemu wsparcia oraz struktury wytwarzania energii z OZE w obszarze morskiej energetyki wiatrowej.

Zdaniem Wiceministra Tobiszowskiego przewagą energetyki wiatrowej morskiej nad lądową jest wykorzystywanie wyższych prędkości wiatru (niska szorstkość terenu). – Jej zaletą jest też możliwość większego wykorzystania mocy – dodał.

Zgodnie z opublikowanym 23 listopada br. projektem Polityki energetycznej Polski do 2040 r. rozpoczęcie inwestycji w obszarze energii wiatru na morzu uwarunkowane jest zakończeniem prac nad wzmocnieniem sieci przesyłowej w północnej części kraju, tak aby możliwe było wyprowadzenie mocy w głąb kraju.

Źródło: Ministerstwo Energii

Działy

Reklama