„Niepodległa – nowe wyzwania” to hasło tegorocznego XXVI Welconomy Forum w Toruniu. Gościem specjalnym tegorocznego forum był Minister Środowiska Henryk Kowalczyk. Wziął udział w otwierającej spotkanie Sesji Plenarnej, a także w Forum Samorządowców, gdzie poruszył kwestie zapobiegania zanieczyszczeniom powietrza oraz rozwoju gospodarki odpadami.
Podczas spotkania o rozwoju Polski dyskutowali m.in. przedstawiciele rządu, naukowcy i samorządowcy. W trakcie sesji otwierającej Forum Minister Henryk Kowalczyk zwrócił uwagę na kompleksowe działania resortu środowiska w zakresie poprawy jakości powietrza w Polsce, przede wszystkim poprzez program priorytetowy Czyste Powietrze.
– Głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest niska emisja z gospodarstw domowych. Dlatego też program Czyste Powietrze zakłada finansowanie zarówno termomodernizacji, jak i wymiany źródeł ciepła. Na tego typu działania przeznaczymy 103 mld zł do 2029 r. – powiedział Minister Środowiska.
– W zależności od dochodów, beneficjent może liczyć na dotację w wysokości nawet do 90% kosztów inwestycji – dodał.
Według badań CBOS ponad dwie piąte Polaków (44%) ocenia, że smog jest poważnym problemem w okolicy, w której mieszkają, w tym dla 17% – bardzo poważnym. Dlatego też zainteresowanie programem Czyste Powietrze rośnie z każdym miesiącem. Do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej wpłynęło ponad 35 tyś. wniosków na kwotę ponad 567 mln zł.
Minister poinformował, że resort środowiska wyszedł także naprzeciw potrzebom związanym z bieżącym monitoringiem stanu powietrza.
– Od 1 stycznia 2019 r. Państwowy Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy ustawowo odpowiada za wykonywanie obliczeń i prognoz jakości powietrza dla terytorium Polski. Zapewnia to już nie tylko bieżącą informację dotyczącą jakości powietrza w poszczególnych regionach, ale też możliwość sprawdzenia prognoz na kolejne 3 dni – przypomniał Minister Kowalczyk.
– To szczególnie istotne dla osób najbardziej wrażliwych na zanieczyszczenia: kobiet w ciąży, osób starszych czy chorych na astmę i opiekunów małych dzieci – podkreślił.
Minister Kowalczyk wziął także udział w Forum Samorządowców, gdzie rozmawiał o najważniejszych kwestiach lokalnych. Obok walki z zanieczyszczeniem powietrza, jedną z najistotniejszych zagadnień dla samorządowców jest obecnie gospodarka odpadami. To gminy na swoim terenie ustanawiają selektywne zbieranie odpadów komunalnych i są odpowiedziane za funkcjonowanie systemu odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych. Koszty, które gmina ponosi w związku z prowadzaniem ww. systemu, powinny być pokrywane z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi pobieranych od mieszkańców. Ministerstwo Środowiska rekomenduje władzom samorządowym podwyższenie stopnia selektywnej zbiórki odpadów.
– Standardy selektywnego zbierania odpadów komunalnych w całym kraju zakładają podział na cztery frakcje – szkło, papier, metale i tworzywa sztuczne, w tym opakowania wielomateriałowe, oraz odpady ulegające biodegradacji – wskazał Minister Kowalczyk.
– Dążymy do tego, aby jak najmniej odpadów pozostawało na składowiskach. W 2017 r. poziom recyklingu osiągnął 29%. Do 2020 r. planowane jest odzyskiwanie już co najmniej 50% odpadów – dodał.
Źródło: Ministerstwo Środowiska