Paliwa dla energetyki

Wiceprezes Artur Zawartko: dzięki inwestycjom w infrastrukturę branża gazownicza w Polsce staje przed szansą na trwały, wieloletni rozwój

Inwestycje takie jak budowa Baltic Pipe czy rozbudowa Terminalu LNG im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu zapewnią realną dywersyfikację i uniezależnienie się od dostaw gazu z jednego kierunku. Rozwój infrastruktury gazowej tworzy trwałe fundamenty pod rozwój polskiej energetyki i całej gospodarki – powiedział Wiceprezes GAZ-SYSTEM Artur Zawartko podczas uroczystego otwarcia 39. Zjazdu Gazowników. Tegoroczny zjazd został zorganizowany w rocznicę 100-lecia pierwszego takiego wydarzenia.

Wiceprezes GAZ-SYSTEM podkreślił, że spółka staje w tej chwili przed wyzwaniami, których realizacja na trwale wpisze się w zmiany zachodzące w sektorze gazowym w Polsce. – Jeśli chodzi o branżę gazową Polska w tej chwili jest, a w najbliższych latach będzie jeszcze w większym stopniu, wielkim placem budowy. W latach 2019-2022 GAZ-SYSTEM będzie wdrażał największy ze swoich dotychczasowych planów inwestycyjnych. Zrealizujemy w tym czasie kilkaset projektów o łącznej szacowanej wartości około 11 miliardów złotych – powiedział Artur Zawartko.

Wiceprezes Zawartko wśród najważniejszych projektów realizowanych w tej chwili przez Grupę Kapitałową GAZ-SYSTEM – poza Baltic Pipe i rozbudową Terminalu LNG wymienił także rozbudowę połączeń gazowych z sąsiednimi krajami w tym m.in. Litwą, Słowacją i Ukrainą. Dodał, że dla spółki priorytetem jest także konsekwentna rozbudowa krajowego systemu przesyłowego.

Realizacja tych inwestycji przybliża dzień, w którym rynek gazowy w naszym kraju stanie się prawdziwie konkurencyjny. Dzięki nim Polska stanie się bezpieczniejsza, a polskie firmy handlujące gazem będą miały realną możliwość wyboru źródła pozyskiwania tego surowca – ocenił Prezes Zawartko.

Źródło: Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

Działy

Reklama