Ciepłownictwo

Enea Ciepło za ponad 38 mln zł przebuduje sieć ciepłowniczą w Białymstoku

Enea Ciepło już w tym roku rozpocznie kolejny projekt modernizacji sieci ciepłowniczej w Białymstoku. Dzięki inwestycji zmodernizowana zostanie sieć długości ponad 18 km. Zmiany odczują mieszkańcy Białegostoku – zdecydowanie zwiększy się bezpieczeństwo systemu i niezawodność dostaw ciepła oferowanego przez Eneę Ciepło. Realizację projektu zaplanowano na lata 2019-2023, a jego koszt to ponad 38 mln zł, z czego 12 mln zł stanowi dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Inwestycja Enei Ciepło przyczyni się do ochrony środowiska, w tym ograniczenia emisji CO2.

Dofinansowanie w wysokości 12 mln zł, które otrzymała Enea Ciepło to efekt wygranej w konkursie organizowanym przez NFOŚiGW na wsparcie projektów związanych z efektywną dystrybucją ciepła i chłodu.

Projekt Enei Ciepło obejmuje nie tylko modernizację ponad 18 km sieci cieplnej, ale również przebudowę dwóch węzłów ciepłowniczych. W miejsce dwóch tzw. węzłów grupowych na białostockim osiedlu Wysoki Stoczek powstaną węzły indywidualne w każdym z zasilanych obiektów. Zamiana węzłów grupowych na indywidualne wiąże się przede wszystkim z ograniczeniem strat związanych z dystrybucją ciepła sieciami niskoparametrowymi z węzła grupowego do poszczególnych obiektów. Łączny koszt całego projektu szacowany jest na 38 390 500 zł.

Inwestycja przełoży się na bezpieczeństwo i komfort dostaw ciepła dostarczanego przez Eneę Ciepło tysiącom mieszkańców Białegostoku. Dzięki dotacji z NFOŚiGW jeszcze bardziej wzrośnie standard dostaw ciepła, który zapewniamy naszym odbiorcom. Projekt wiąże się również z oszczędnościami wynikającymi z ograniczenia strat ciepła na poziomie 40 000 GJ w skali roku – mówi Wiktor Dulewicz, Prezes Enei Ciepło.

Umowa na dofinansowanie projektu „Przebudowa sytemu ciepłowniczego Białegostoku z likwidacją węzłów grupowych” została zawarta w Warszawie pomiędzy Eneą Ciepło a NFOŚiGW.

Jest to już czwarta od 2017 r. umowa dofinansowania wspierająca realizowany przez Eneę Ciepło „Program Modernizacji Sytemu Ciepłowniczego Białegostoku”. Program jest prowadzony przez Eneę Ciepło z powodzeniem od kilku lat. W jego ramach dotychczas przebudowano prawie 9 km sieci, wybudowano kilkaset metrów nowych sieci i zlikwidowano 3 węzły grupowe na białostockim osiedlu Piasta zastępując je węzłami indywidualnymi.

Enea Ciepło aktywnie zabiega o środki z NFOŚiGW. Firma z powodzeniem bierze udział w inicjatywach, które wspierają inwestycje w stolicy Podlasia w przebudowę systemu ciepłowniczego. Od 2017 r. Enea Ciepło pozyskała w ten sposób już ponad 41 mln zł.

Źródło: Grupa Enea

Działy

Reklama