Pięciu wykonawców, wśród których są przedsiębiorstwa i jednostki naukowe, zostało zakwalifikowanych do drugiej fazy programu Magazynowanie wodoru. Każdy z nich otrzyma teraz nawet do 2,5 mln zł na realizację prac badawczo-rozwojowych, których efektem ma być demonstracja rozwijanych technologii.
Program, prowadzony w modelu „problem-driven research”, zorientowany jest na rozwiązanie konkretnego problemu, stanowiącego barierę rozwoju obecnie stosowanych rozwiązań. Zakłada prowadzenie prac badawczo-rozwojowych nad sposobami magazynowania wodoru i wykorzystania go do zasilania ogniw paliwowych, co jest szansą na dalszy rozwój technologii przyjaznych środowisku.
Postępowanie podzielone jest na trzy fazy, w których liczba wykonawców po każdym etapie jest ograniczana po weryfikacji osiąganych wyników. NCBR zakończyło właśnie pierwszy – koncepcyjny – etap, w którym uczestniczyło siedmiu wykonawców. Do kolejnej fazy zakwalifikowało się pięć podmiotów – Stako Sp. z o.o., Instytut Wysokich Ciśnień „Unipress”, Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego, Doradztwo Biznesowe i Informatyczne Aleksander Popończyk oraz Politechnika Łódzka.
– Program Magazynowanie Wodoru, zgodnie z założeniem, wkracza w kolejną fazę, po której weryfikować będziemy potencjał komercyjny opracowanego rozwiązania. Mam nadzieję, że przedstawione po jej zakończeniu efekty prac przybliżą nas istotnie do możliwości seryjnej produkcji efektywnego i jednocześnie taniego zasobnika wodorowego do zastosowań mobilnych, niezbędnego do upowszechnienia technologii wykorzystania wodoru jako magazynu energii – mówi prof. Maciej Chorowski, Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Druga faza, trwająca rok, polegać będzie na realizacji prac badawczo-rozwojowych, w ramach których wykonawcy będą musieli opracować demonstratory proponowanych rozwiązań. W trakcie tych 365 dni NCBR odbędzie również wizyty u wykonawców, w ramach których sprawdzać będzie postęp prac, analizując osiągnięte parametry techniczne. Zakończenie całości programu planowane jest na 2021 r. Jego całkowity budżet wynosi 32 mln zł.
Źródło: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju