22 lutego Fundacja PGE Energia Ciepła przekazała 300 tys. zł na zakup nowej karetki neonatologicznej do ratowania noworodków dla Szpitala Uniwersyteckiego im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze.
Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze od wielu lat jest jedyną placówką w Lubuskiem realizującą w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia przewozy wcześniaków, noworodków i niemowląt do 5 kg wagi. Tym samym obsługuje cały region i wszystkie lubuskie szpitale, gwarantując najmłodszym pacjentom szybki i profesjonalny transport do specjalistycznych ośrodków w całym kraju.
Ambulans typu C tzw. specjalistyczny ambulans noworodkowy (wg aktualnej normy PN-EN 1789), to mały „mobilny oddział intensywnej terapii” z przeznaczeniem ratowania noworodków w stanach bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia. Karetka neonatologiczna (z literą N na karoserii) pozwala rozpocząć pierwszy etap leczenia najmłodszych pacjentów w sytuacji, gdy liczy się każda minuta.
– Zakup nowej, specjalistycznej karetki w całości zostanie sfinansowany przez Fundację PGE Energia Ciepła z inicjatywy elektrociepłowni „Zielona Góra”, która należy do PGE Energia Ciepła w Grupie Kapitałowej PGE. Nowa karetka N zastąpi wyeksploatowany 10-letni ambulans, który przejechał już ponad 300 tys. km. Zakupiona specjalistyczna karetka będzie transportować średnio 20 małych pacjentów miesięcznie, pomagając tym samym ratować życie i zdrowie ponad 200 noworodków rocznie. PGE jest największą firmą energetyczną w kraju i jednym z liderów polskiej gospodarki, dlatego niezwykle ważne jest dla nas prowadzenie biznesu w sposób odpowiedzialny. Wspieranie inicjatyw, których celem jest ratowanie zdrowia i życia najmłodszych pacjentów, to najpiękniejsza energia, jaką możemy podzielić się z innymi – mówi Henryk Baranowski, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
– Nasza działalność oparta jest na łączeniu rozwoju biznesowego z odpowiedzialnością za lokalne społeczności. Ambicją PGE Energia Ciepła jest bycie partnerem godnym zaufania, dbającym o wysoką jakość życia w regionach, w których jesteśmy obecni. Wsparcie Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze jest tego dowodem – mówi Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE Energia Ciepła.
– Jednym z celów naszej Fundacji jest ochrona i promocja zdrowia. Dlatego też wspieramy finansowo projekty, które przyczyniają się do poszerzania zakresu oraz jakości usług medycznych. Takim projektem bez wątpienia jest zakup specjalistycznej karetki do ratowania życia i zdrowia noworodków – mówi Robert Osóbka, Prezes Zarządu Fundacji PGE Energia Ciepła.
– Bardzo się cieszę, że tak dobrze układa nam się współpraca z PGE Energia Ciepła – podkreśla Marek Działoszyński, Prezes Zarządu Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze – Do tej pory były to przede wszystkim kontakty biznesowe – m.in. kilka miesięcy temu podpisaliśmy umowę z elektrociepłownią „Zielona Góra”, w ramach której modernizowana jest sieć ciepłownicza na terenie całego szpitala. Z satysfakcją mogę powiedzieć, że współpraca obejmuje również obszar społeczny. Dowodem na to jest szybka odpowiedź na naszą pilną potrzebę i – w efekcie – sfinansowanie przez Fundację PGE Energia Ciepła zakupu specjalistycznego ambulansu noworodkowego na potrzeby całego województwa lubuskiego – dodaje.
Współpracę ze szpitalem chwali również Krzysztof Kwiecień, Prezes Zarządu Elektrociepłowni „Zielona Góra” – zielonogórska elektrociepłownia ma sprawdzonego partnera w Szpitalu Uniwersyteckim. Współpracujemy na kilku płaszczyznach od wielu lat. Radość jest tym większa, że finalnym beneficjentem przekazanych dzisiaj środków będą maluchy z całego województwa, których zdrowie i życie wymaga naszej szczególnej opieki.
We wrześniu ub. r. Fundacja PGE EC wsparła finansowo również Powiatowy Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Wodzisławiu Śląskim, przekazując darowiznę w wysokości 250 tys. złotych na utworzenie i wyposażenie zaplecza zabiegowego w placówce.
Elektrociepłownia „Zielona Góra” należąca do PGE EC od wielu lat pomaga społeczności lokalnej na wielu płaszczyznach: kulturalnej, edukacyjnej, sportowej, jak również charytatywnej. Dzięki wsparciu zielonogórskiej elektrociepłowni odbywają się widowiska artystyczne dla dzieci będących pacjentami Szpitala i Ośrodka Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Promyk”. W grudniu ub. r. elektrociepłownia przekazała też 70 tys. złotych na rzecz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, by wspomóc najbiedniejszych mieszkańców Zielonej Góry, korzystających z ekologicznego ciepła sieciowego. Z pomocy Elektrociepłowni skorzystało blisko 140 ubogich rodzin. Całość wsparcia na cele społeczne, jakie pochodziło od elektrociepłowni w 2018 w postaci darowizn, wyniosło blisko 500 tys. zł.
Źródło: Fundacja PGE Energia Ciepła