Wiedeń, uznawany od wielu lat za najlepsze miasto do życia w Świecie, robi kolejny krok w kierunku uwolnienia się od uzależnienia od ropy i gazu oraz wyznacza ambitne cele w zakresie ochrony klimatu. Ogrzewanie olejowe / gazowe jest zabronione w nowych budynkach, wymagane jest zazielenienie fasad budynków, rowery muszą mieć zadaszone parkingi. Zmiany wchodzą w życie z końcem marca 2019 r.
Wg firmy konsultingowej Mercer, od ponad 20 lat porównującej jakość życia w różnych miastach na świecie najlepszym miejscem do zamieszkania 9 razy z rzędu jest obecnie Wiedeń. W badaniu bierze się pod uwagę różne czynniki, między innymi sytuację gospodarczą i polityczną, wpływ na środowisko, jakość opieki zdrowotnej, poziom edukacji, rozwój infrastruktury itp. Wprowadzone zmiany pod koniec grudnia 2018 w kodeksie budowlanym mogą zagwarantować, że w następnym roku pozycja miasta numer 1 w przypadku Wiednia nie ulegnie zmianie. Dotyczy to między innymi wprowadzenia wymogu w nowych budynkach korzystania z sieci ciepłowniczych lub z urządzeń grzewczych korzystających z odnawialnych źródeł energii. W zakresie stosowania nowych technologii grzewczych korzystających z OZE Wiedeń nie jest miejsce wyjątkowym. Obecnie w Austrii ponad 70% nowych budynków jednorodzinnych ogrzewanych jest pompami ciepła, a nie uwzględniając stosowania sieci ciepłowniczych stanowią one ponad 80% nowych budynków jednorodzinnych. Nowe zapisy kodeksu budowanego w Wiedniu jeszcze bardziej wzmocnią znaczenie pomp ciepła w nowych budynkach. Nowy austriacki plan w zakresie energii i klimatu 2030 zakłada, że w 2030 r. aż 70% wszystkich sprzedawanych urządzeń grzewczych stanowić będą pompy ciepła.
Co zawarto w nowo uchwalonym kodeksie budowlanym Wiednia z grudnia 2018 r.:
- Zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej:
Budowa i instalacja kotłów na stałe oraz płynne paliwa kopalne (gazowe i olejowe) nie są już dozwolone w przypadku nowych budynków i poważniejszych renowacji budynków. - Przepisy dotyczące planowania energetycznego w planach rozwoju:
W nowych obszarach rozwoju jest możliwe określenie stref, w których planowane jest wykorzystanie przyjaznych dla klimatu źródeł energii (odnawialne źródła energii, odzysk ciepła odpadowego itp.). - Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych:
Wprowadzono możliwość wprowadzenia ograniczeń w planach rozwojowych dotyczących emisji dozwolonych w określonym obszarze dedykowanym dotyczy również emisji gazów cieplarnianych. - Miejsca ładowania pojazdów silnikowych napędzanych elektrycznie:
W przyszłości należy uwzględnić przestrzeń wymaganą dla ewentualnie wymaganego drugiego transformatora. - Zazielenienie frontów budynków:
Może to być zapewnione w przyszłości w planie rozwoju miasta lub dzielnic. - Parking dla rowerów:
Określono minimalną liczbę 1 miejsca parkingowego / 30 m² przestrzeni życiowej. Wprowadzono wymóg zadaszenia miejsc dla rowerów
Źródło: PORT PC