Ciepłownictwo » Czy każdy budynek powinien być podłączony do sieci cieplnej?

Czy każdy budynek powinien być podłączony do sieci cieplnej?

11 Lut 2019 Możliwość komentowania Czy każdy budynek powinien być podłączony do sieci cieplnej? została wyłączona Share 'Czy każdy budynek powinien być podłączony do sieci cieplnej?' on Facebook Share 'Czy każdy budynek powinien być podłączony do sieci cieplnej?' on Email Share 'Czy każdy budynek powinien być podłączony do sieci cieplnej?' on Print Friendly

W wielu polskich miastach obok budynków mieszkalnych, których lokatorzy używają starych pieców, przebiega sieć ciepłownicza. Według Jacka Szymczaka, Prezesa Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie (IGCP), jeśli są możliwości techniczne i ekonomiczne, powinien istnieć obowiązek podłączania budynków do ciepła sieciowego.

Musi zostać przeprowadzona analiza ekonomiczno-techniczna i jeżeli są takie możliwości, to powinien występować obowiązek podłączenia do sieci ciepłowniczej. Tak to funkcjonuje np. w Danii – mówi Jacek Szymczak. Według Prezesa IGCP taki przepis powinien obowiązywać zarządców zarówno starych jak i nowych budynków.

Szymczak zauważa również potrzebę przygotowania „montażu finansowego”, czyli wsparcia dla odbiorców, których nie stać na podłączenie do sieci cieplnej. – Trzeba znaleźć takie rozwiązania, np. w ramach programu Czyste Powietrze, aby środki finansowe były przekierowane na dofinansowanie dla indywidualnych gospodarstw na budowę przyłączy i węzłów cieplnych. Wtedy, jeżeli koszty inwestycyjne będą przedmiotem wsparcia finansowego, to jednostka ciepła zapewniająca określony standard cieplny będzie akceptowalna przez odbiorcę indywidualnego – dodaje Szymczak.

Kluczowym efektem zaproponowanego rozwiązana będzie ograniczenie tzw. niskiej emisji, czyli emitowania do atmosfery szkodliwych pyłów i gazów na wysokości do 40 m.

Ciepło sieciowe standardem dla miejskiej zabudowy

Aktualnie wśród rozwiązań ciepłowniczych stosowanych w miejskim budownictwie ciepło sieciowe staje się rozwiązaniem numer 1. Codziennie korzystają z niego tysiące odbiorców.

Popyt na ciepło z sieci ciągle rośnie. Udział polskiego ciepłownictwa systemowego w pokryciu krajowego zapotrzebowania na ciepło wynosi ponad 50%. Pod tym względem zbliżamy się do poziomu Danii, Finlandii czy Niemiec, a zrównaliśmy się ze Szwecją. Z ciepła sieciowego korzystają zarówno administratorzy nowych inwestycji deweloperskich czy obiektów handlowo – usługowych, jak i zarządcy starszych budynków mieszkalnych wielorodzinnych – komentuje Dariusz Łapiński, Manager ds. Rozwoju Rynku Ciepła w CEZ Skawina.

Ciepło sieciowe wytwarzane przez elektrownię CEZ Skawina oraz elektrociepłownię CEZ Chorzów dociera do wielu obiektów zarówno aglomeracji krakowskiej, jak i śląskiej.

Źródło: CEZ Polska

Wpis został opublikowany 11 Lut 2019 w następujących kategoriach: Ciepłownictwo, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć