Od ubiegłego roku na terenie budowy bloku 910 MW trwa przekazywanie do rozruchu poszczególnych układów technologicznych. Jesienią 2018 r. rozpoczęły się testy – wszystkie urządzenia i układy, które zostały wybudowane i zmontowane, są sprawdzane i przygotowywane do rozruchu.
– Dzisiaj jesteśmy w przededniu rozpoczęcia najważniejszych rozruchów, tak zwanych rozruchów gorących. Prowadzone są działania, które finalnie doprowadzą do pierwszego rozpalenia kotła zaplanowanego na wiosnę. Przygotowujemy nie tylko układy, urządzenia i maszyny, ale także szkolimy kadrę, która będzie odpowiadała za eksploatowanie nowej jednostki – informuje Adam Kampa, Prezes Zarządu Nowe Jaworzno Grupa TAURON ( NJGT).
Łącznie przeszkolono już, zgodnie z planowanym zakresem obowiązków, 69 pracowników obsługi bloku. Szkolenie teoretyczne realizowane przez RAFAKO wraz z 50 innymi firmami (projektanci, podwykonawcy i dostawcy) prowadzone było częściowo równolegle z zajęciami praktycznymi, podczas których obsługa zapoznawała się z obiektem.
Pracownicy zostali objęci między innymi szkoleniami z zakresu systemów sterowania DCS oraz turbozespołu. Dotychczasowe szkolenia ukierunkowane były głównie pod kątem potrzeb przyszłych pracowników ruchu bloku. Pracownicy obsługi urządzeń pozablokowych oraz pracownicy, którzy będą odpowiedzialni za kompleksowe utrzymanie majątku bloku 910MW, również przeszli już pierwszą fazę specjalistycznych szkoleń, dedykowanych dla określonych grup specjalistów.
– Pomimo wcześniejszego doświadczenia w pracy w branży energetycznej, szkolenie dało nam szanse na pogłębienie i ugruntowanie wiedzy. Cykl szkoleń składał się z modułów, z których zakończenie każdego wieńczył test sprawdzający. Szkolący często byli dla nas skarbnicą wiedzy z zakresu obsługi urządzeń, co ważne, najczęściej byli oni praktykami z wieloletnim doświadczeniem. Należy dodać, że szkolenie prowadzone było nawet przez specjalistów z USA, Wielkiej Brytanii i Niemiec – mówi Krzysztof Sokół, Dyżurny Inżynier Ruchu w NJGT, jeden z najmłodszych DIR-ów w Polsce a na pewno najmłodszy w Grupie TAURON.
Cykl szkoleń teoretycznych zamknięto 16 stycznia br. uroczystym wręczeniem certyfikatów ukończenia szkolenia, a już 6 lutego rozpocznie się cykl szkoleń praktycznych, który potrwa do 16 sierpnia 2019 r. Oficjalne zakończenie szkoleń praktycznych nie będzie jednak oznaczało końca szlifowania umiejętności obsługi bloku 910 MW. Planowane przejęcie bloku do eksploatacji zaplanowane zostało na ostatni kwartał br.
– Tysiąc godzin spędzonych w salach szkoleniowych w czasie 6 miesięcy pozwoliło nam poznać się i stworzyć zgrany zespół, a należy przypomnieć, że obecna załoga NJGT to w całości pracownicy wyłonieni w drodze rekrutacji z oddziałów TAURON Wytwarzanie. Jestem przekonany, że czas poświęcony na naukę zaowocuje bezproblemową eksploatacją nowej jednostki – podkreśla Krzysztof Sokół.
Źródło: TAURON Polska Energia SA