News » Niestabilne makro wpływa na wartość aktywów trwałych Grupy ORLEN

Niestabilne makro wpływa na wartość aktywów trwałych Grupy ORLEN

3 sie 2022 Brak komentarzy Share 'Niestabilne makro wpływa na wartość aktywów trwałych Grupy ORLEN' on Facebook Share 'Niestabilne makro wpływa na wartość aktywów trwałych Grupy ORLEN' on Email Share 'Niestabilne makro wpływa na wartość aktywów trwałych Grupy ORLEN' on Print Friendly

W wyniku konieczności zastępowania rosyjskiej ropy REBCO innymi, droższymi gatunkami ropy, znaczącego wzrostu cen gazu wykorzystywanego w produkcji rafineryjnej oraz wzrostu stopy dyskonta, Grupa ORLEN zakłada ujęcie w sprawozdaniu finansowym za pierwsze półrocze 2022 r. odpisów aktualizujących wartość aktywów trwałych w obszarze rafinerii, w łącznej wysokości ok. 2,8 mld zł. Odpisy to zabieg o charakterze księgowym, bezgotówkowy, który pozostaje bez wpływu na stabilność finansową koncernu i realizowane procesy inwestycyjne. Obecna wartość aktywów rafineryjnych koncernu, pomniejszona o planowane odpisy, odzwierciedla prognozowane wyniki tych aktywów w przyszłości.

Odpisy są efektem nadzwyczajnej sytuacji w globalnej branży rafineryjnej, związanej z trwającym konfliktem w Ukrainie, planowanym embargiem na ropę z Rosji i ograniczoną dostępnością surowców. Uwzględniają one prognozowane pogorszenie warunków dla branży rafineryjnej, widoczne między innymi w spadku modelowej marży rafineryjnej, która już w lipcu spadła o ok. 47% w stosunku do czerwca tego roku.

Oszacowana wartość odpisów dotyczy aktywów rafineryjnych PKN ORLEN i ORLEN Lietuva. Ich łączny przewidywany wpływ na skonsolidowany wynik operacyjny koncernu za pierwsze półrocze 2022 r. wyniesie łącznie ok. 2,8 mld zł. Z kolei prognozowany wpływ odpisów na jednostkowy wynik operacyjny PKN ORLEN wyniesie ok. 2,1 mld zł.

Grupa ORLEN konsekwentnie dywersyfikuje dostawy ropy do wszystkich swoich rafinerii w Polsce, Czechach i na Litwie. Od początku wojny w Ukrainie Grupa ORLEN zrezygnowała i nie realizuje zakupów spotowych ropy rosyjskiej, zastępując ją ropą z alternatywnych kierunków. Obecnie przerób ropy rosyjskiej w Grupie ORLEN został ograniczony do 30% i realizowane są wyłącznie kontrakty długoterminowe.

Źródło: PKN ORLEN SA

Wpis został opublikowany 3 sie 2022 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Możesz zostawić komentarz lub użyć trackbacka.

Zostaw komentarz

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć