Elektroenergetyka

PSE zawarły umowę na wykonanie usługi migracji danych do CSIRE

PSE, pełniące funkcję Operatora Informacji Rynku Energii (OIRE), podpisały umowę na wykonanie usługi migracji danych do Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii (CSIRE). Wykonawca – Asseco Poland S.A. – przygotuje dane niezbędne do uruchomienia CSIRE.

OIRE jest odpowiedzialny za uruchomienie CSIRE od 1 lipca 2024 r. Aby było to możliwe konieczna jest migracja danych pochodzących od kilkuset uczestników rynku energii elektrycznej w Polsce do nowego systemu. Operacja ta musi zostać poprzedzona uporządkowaniem tych danych oraz ustandaryzowaniem ich do jednolitego formatu, co w efekcie zautomatyzuje procesy zachodzące na detalicznym rynku energii.

Zakres umowy, zawartej pomiędzy PSE a Asseco, obejmuje m.in. przygotowanie narzędzia do migracji danych oraz ich sukcesywne przenoszenie w celu przygotowania inicjalnego zbioru danych niezbędnych do uruchomienia CSIRE. Prace zostały podzielone na trzy etapy, które obejmą: I – Konfigurowanie Migracji, II – Migrację oraz III – Utrzymanie Narzędzia Migracji Danych.

W ramach projektu Asseco stworzy specjalistyczne oprogramowanie wykorzystujące rozwiązania chmurowe, które pozwoli na lepszą skalowalność przetwarzania danych w CSIRE. Dzięki procesowi migracji możliwe będzie opracowanie danych źródłowych, zlokalizowanie braków, uzupełnienie bądź skorygowanie danych, a także zidentyfikowanie ewentualnych niezgodności w danych sprzedawców energii i operatorów systemów elektroenergetycznych.

Źródło: Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.

Działy

Reklama