News » Ruszył nabór LIFE 2022 – do rozdysponowania jest aż 598 mln EUR!

Ruszył nabór LIFE 2022 – do rozdysponowania jest aż 598 mln EUR!

24 maj 2022 Możliwość komentowania Ruszył nabór LIFE 2022 – do rozdysponowania jest aż 598 mln EUR! została wyłączona Share 'Ruszył nabór LIFE 2022 – do rozdysponowania jest aż 598 mln EUR!' on Facebook Share 'Ruszył nabór LIFE 2022 – do rozdysponowania jest aż 598 mln EUR!' on Email Share 'Ruszył nabór LIFE 2022 – do rozdysponowania jest aż 598 mln EUR!' on Print Friendly

W dn. 17 maja 2022 Komisja UE oficjalnie uruchomiła nowy nabór w ramach programu LIFE i opublikowała zaproszenia do składania wniosków.

Treść poszczególnych zaproszeń znajdziecie Państwo tutaj.

Więcej szczegółów na temat rodzajów projektów, które mogą zostać sfinansowane ze środków LIFE oraz wskazówek na temat aplikowania dostępnych jest na stronie CINEA.

Komisja UE przeznaczyła w tym roku aż 598 mln EUR na wsparcie projektów związanych z ochroną przyrody, ochroną środowiska, działaniami na rzecz klimatu i przejściem na czystą energię.

W ramach czterech podprogramów LIFE, podział dostępnych środków prezentuje się następująco:

  • Przyroda i bioróżnorodność biologiczna – 242 mln EUR (w tym 145 mln EUR na projekty strategiczne),
  • Gospodarka o obiegu zamkniętym i jakość życia – 158 mln EUR (w tym 52,8 mln EUR na projekty strategiczne),
  • Łagodzenie zmian klimatu i przystosowanie się do niej – 99 mln EUR (w tym 30 mln EUR na projekty strategiczne),
  • Przejście na czystą energię – 98 mln EUR.

Jest więc o co walczyć, dlatego zachęcamy Państwa do zapoznania się z treścią zaproszeń i do niezwłocznego rozpoczęcia pracy nad wnioskami, ponieważ nieprzekraczalne terminy składania wniosków w tegorocznym naborze LIFE to:

Podprogramy dot. Gospodarki o obiegu zamkniętym i jakości życia, Przyrody i różnorodności biologicznej oraz Łagodzenia zmiany klimatu i przystosowania się do niej – projekty tradycyjne (SAP):
4 października 2022 r.

Podprogram Przejście na czystą energię – LIFE Action Grants: 16 listopada 2022 r.

Projekty strategiczne (SIP i SNAP):

8 września 2022 r. – termin złożenia fiszki projektowej

7 marca 2023 r. – termin złożenia pełnego wniosku

Projekty wsparcia technicznego (TA) dotyczące przygotowania projektów strategicznych (SIP i SNAP) – 8 września 2022 r.

Zapraszamy Państwa również do uczestnictwa w wirtualnej sesji informacyjnej LIFE, prowadzonej w dniach 18-20 maja 2022 r. przez CINEA, o której informowaliśmy w naszych Aktualnościach. Nagrania z tego wydarzenia będą również udostępnione na stronie CINEA.

Zachęcamy także zarezerwowania czasu na polski Dzień Informacyjny LIFE, który odbędzie się 14.06.b.r. Już wkrótce udostępnimy formularz zgłoszeniowy na to wydarzenie.

Źródło: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Wpis został opublikowany 24 maj 2022 w następujących kategoriach: News, Ochrona Środowiska. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć