News » „W internetowym oceanie nie daj się złapać na haczyk”. TAURON przestrzega

„W internetowym oceanie nie daj się złapać na haczyk”. TAURON przestrzega

11 mar 2022 Możliwość komentowania „W internetowym oceanie nie daj się złapać na haczyk”. TAURON przestrzega została wyłączona

Jak bronić się przed phishingiem – pokazuje w nowej kampanii edukacyjnej Grupa TAURON. Głównym tematem akcji informacyjnej są zagrożenia, jakie niosą ze sobą tzw. przestępstwa phishingowe. TAURON wyjaśnia, jak rozpoznać działania cyberprzestępców, jak nie dać się oszukać i jak reagować na tego typu działania.

Phishing to metoda oszustwa polegająca na tym, że przestępcy podszywają się pod znane instytucje, firmy czy banki w celu wyłudzenia danych wrażliwych, a w konsekwencji także pieniędzy. To coraz bardziej popularny sposób działania przestępców. Na negatywne skutki phishingu szczególnie narażone są osoby, które nie posiadają wystarczającej wiedzy do bezpiecznego korzystania z nowoczesnych technologii, nie znają metod wykorzystywanych przez oszustów, a więc nie wiedzą, jak się przed takimi przestępstwami ochronić.

– Okres pandemii oraz inwazja Rosji na Ukrainę sprawiają, że jesteśmy szczególnie narażeni na działania oszustów w przestrzeni internetowej. Dlatego właśnie teraz ważne jest, abyśmy potrafili rozpoznać i odpowiednio reagować na działania, co do których mamy podejrzenie, że mogą być formą oszustwa – tłumaczy Artur Michałowski, p.o. Prezesa Zarządu TAURON Polska Energia. – Taka wiedza pozwoli nie tylko chronić dane osobowe, ale również sprawi, że przestępcy nie będą mieli dostępu do naszych pieniędzy – dodaje Michałowski.

Wyłącz emocje

Działania phishingowe są skuteczne, bo przestępcy odwołują się do emocji. Starają się na przykład wzbudzić naszą radość albo wywołać strach. Dlatego – jeżeli otrzymasz informację o niespodziewanej wygranej lub wezwanie do natychmiastowego przekazania pieniędzy za pomocą załączonego linka – powinieneś nabrać podejrzeń. Nie działaj pod wpływem chwili i nie klikaj w załączone linki.

Pamiętaj, żadna instytucja (ani bank, ani policja, ani jakikolwiek urząd) nie prosi o zapłatę należności na wskazane w wiadomościach dane.

Co zdradza oszusta

By wyłudzić dane osobowe lub pieniądze, oszust stara się upodobnić do oryginału. Na przykład wysyła wiadomość e-mail naśladującą jakąś firmę lub instytucję. Dlatego sprawdzaj adres nadawcy i weryfikuj – bez klikania – podany link.

Pamiętaj, już pobieżna ocena wyglądu maila pozwala wstępnie ocenić, czy na pewno masz do czynienia z autentyczną wiadomością. Oszusta najczęściej zdradzają błędy językowe, np. brak polskich znaków diakrytycznych (takich jak: „ą”, „ę”, „ż”, „ś”, „ź”).

Co zrobić, jeżeli wiadomość jest fałszywa

Do czasu aż nie upewnisz się, że wiadomość jest prawdziwa: nie klikaj w powiązane z nią linki, nie odpowiadaj, nie otwieraj załączników. Możesz też poinformować instytucję, pod którą podszywa się oszust, o incydencie. Dzięki temu będzie ona mogła podjąć odpowiednie działanie i ostrzec swoich klientów przed potencjalnym zagrożeniem.

Te i inne praktyczne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa w internecie znajdują się w poradniku przygotowanym przez ekspertów TAURONA. Bezpłatny poradnik można pobrać ze strony tauron.pl/bezpieczenstwo . W ramach kampanii „W internetowym oceanie nie daj się złapać na haczyk” na platformie lepiej.tauron.pl publikowany będzie również cykl artykułów związanych z bezpiecznym korzystaniem z internetu oraz rozpoznawaniem metod działania przestępców w sieci.

Źródło: TAURON Polska Energia SA

Wpis został opublikowany 11 mar 2022 w następujących kategoriach: News, Odbiorcy - Rynek Energii i Gazu. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.