News » Raport „Zielony wodór z OZE w Polsce”

Raport „Zielony wodór z OZE w Polsce”

8 gru 2021 Komentarze: 1 Share 'Raport „Zielony wodór z OZE w Polsce”' on Facebook Share 'Raport „Zielony wodór z OZE w Polsce”' on Email Share 'Raport „Zielony wodór z OZE w Polsce”' on Print Friendly

Wzrost znaczenia odnawialnego wodoru w krajowej gospodarce wiąże się z koniecznością zwiększenia mocy wytwórczych ze źródeł odnawialnych. Istotną rolę w tym procesie odegra rozwój energetyki wiatrowej, która zapewni konieczny wkład energii elektrycznej na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej. To tylko niektóre wątki, poruszone w raporcie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW) oraz Dolnośląskiego Instytut Studiów Energetycznych (DISE) pt. „Zielony wodór z OZE w Polsce”, którego premiera odbyła się 7 grudnia br. w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

– Jak słusznie zostało już zauważone w śródtytule raportu przygotowanego przez PSEW, DISE i przedstawicieli środowiska naukowego, wykorzystywanie energetyki wiatrowej i PV do produkcji zielonego wodoru stanowi szansę na realizację założeń polityki energetyczno-klimatycznej UE w Polsce – powiedział Wiceminister Klimatu i Środowiska, Ireneusz Zyska.

 

Osiągnięcie neutralności klimatycznej wymaga m.in. wprowadzenia na szeroką skalę technologii wykorzystania wodoru. Zgodnie z Polską strategia wodorową (PSW) do 2030 r. z perspektywą do 2040 r., wodór będzie stawał się jednym z kluczowych nośników energii. Wzrastać będzie jego zastosowanie w energetyce, ciepłownictwie, transporcie i przemyśle. Planowane jest też m. in. by do 2030 r. po polskich drogach jeździło 800-1000 wyprodukowanych w kraju autobusów wodorowych.

– Planujemy 2 GW mocy instalacji do produkcji wodoru i jego pochodnych z niskoemisyjnych źródeł do 2030 r. W tym celu musimy zapewnić dostęp do odpowiednich mocy zainstalowanych w OZE.  Z drugiej strony, odnawialny wodór wesprze dalszy rozwój energetyki odnawialnej, umożliwiając magazynowanie nadwyżek energii i ich późniejsze wykorzystanie tak w energetyce, jak i innych sektorach gospodarki. Będziemy też rozwijać infrastrukturę służącą dostarczaniu wodoru do odbiorców końcowych i stworzymy mechanizmy wsparcia wytwarzania wodoru ze źródeł niskoemisyjnych – dodał Wiceminister.

***

Raport „Zielony wodór z OZE w Polsce” to pierwsze, kompleksowe opracowanie, w którym omówiona została tematyka odnawialnego wodoru. W materiale przedstawiony  jest obecny stan rynku wodoru oraz perspektywy jego rozwoju w przyszłości. Zgodnie z analizami PSEW i DISE w ciągu najbliższych kilku dekad wodór, a w szczególności wodór wytworzony z wykorzystaniem OZE, może stać się podstawą funkcjonowania przemysłu w Polsce i UE.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

 

Wpis został opublikowany 8 gru 2021 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

1 komentarz do “Raport „Zielony wodór z OZE w Polsce””

  1. zgryźliwy, 8 gru 2021 o 9:46

    Każda ilość zielonej energii nie skierowanej do sieci i zmarnowanej w stratnych procesach wodorowych cieszy serce górnika. Jest fantastyczne, że ludzie zajmujący się energetyką nie rozumieją jej zasad, a te są proste. Prawdziwe nadwyżki są niezwykle rzadko, więc, żeby elektrolizernia się utrzymała musi otrzymywać prąd także w paśmie podszczytowym. A wtedy, jeśli prąd z wiatraka nie idzie do sieci, to trzeba go zrobić na węglu. Zasada zachowania energii obowiązuje. Natomiast wodór skierowany do transportu oznacza całkowite wyprowadzenie energii z systemu el.en.i wracamy do tematu węgla.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć