News » Minister Moskwa w Katowicach: Prace nad mechanizmem CBAM okazją do dyskusji nad całym systemem ETS

Minister Moskwa w Katowicach: Prace nad mechanizmem CBAM okazją do dyskusji nad całym systemem ETS

30 lis 2021 Możliwość komentowania Minister Moskwa w Katowicach: Prace nad mechanizmem CBAM okazją do dyskusji nad całym systemem ETS została wyłączona Share 'Minister Moskwa w Katowicach: Prace nad mechanizmem CBAM okazją do dyskusji nad całym systemem ETS' on Facebook Share 'Minister Moskwa w Katowicach: Prace nad mechanizmem CBAM okazją do dyskusji nad całym systemem ETS' on Email Share 'Minister Moskwa w Katowicach: Prace nad mechanizmem CBAM okazją do dyskusji nad całym systemem ETS' on Print Friendly

Rola CBAM, czyli węglowego granicznego mechanizmu dostosowawczego, w strategii energetyczno-gospodarczej Unii Europejskiej i Polski to główny temat IV Konferencji Programowej „Śląski Ład”. W debacie, która odbyła się 29 listopada 2021 r. w Katowicach, udział wzięła Minister Klimatu i Środowiska – Anna Moskwa.

Szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa podkreśliła, że CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism – mechanizm dostosowujący ceny węgla na granicach z uwzględnieniem emisji CO2) jest narzędziem, na które powinniśmy patrzeć z perspektywy całej reformy systemu EU ETS i pakietu Fit for 55. Wyjaśniła, że mechanizm ten ma doprowadzić do zmniejszenia importu gazów cieplarnianych w produktach wytwarzanych poza UE.

– Popieramy rozwiązania dot. CBAM, które zakładają, że ma on zmniejszyć ryzyko ucieczki emisji poprzez mobilizację państw spoza UE do ekologizacji ich procesów produkcyjnych – powiedziała.

Minister Moskwa zwróciła jednak uwagę, że z drugiej strony proponowane przez Komisję Europejską rozwiązanie, zmierzające do stopniowego wycofywania bezpłatnych uprawnień do emisji, może osłabić konkurencyjność europejskiego przemysłu, jak również wpłynąć negatywnie na gospodarki państw członkowskich.

– Likwidacja bezpłatnych przydziałów, a więc konieczność zakupywania większej liczby uprawnień do emisji, przez firmy na terenie UE, spowoduje bezpośredni wzrost kosztów produkcji i tym samym osłabi potencjał eksportowy ze względu na zmniejszenie konkurencyjności cenowej europejskich produktów – zauważyła.

Jak zaznaczyła, wyższe koszty produkcji, wynikające z wycofywania bezpłatnych przydziałów, byłyby przerzucane w ceny produktów, czyli oznaczałoby wyższe koszty dla społeczeństwa i gospodarki.

– CBAM może być doskonałą okazją do dyskusji nt. systemu uprawnień i nad miejscem naszych przedsiębiorstw w całym tym systemie oraz w pakiecie Fit for 55 – dodała Minister Klimatu i Środowiska – Anna Moskwa.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Wpis został opublikowany 30 lis 2021 w następujących kategoriach: News, Ochrona Środowiska. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć