News » Zmiany klimatu a dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze

Zmiany klimatu a dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze

4 lis 2021 Możliwość komentowania Zmiany klimatu a dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze została wyłączona Share 'Zmiany klimatu a dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze' on Facebook Share 'Zmiany klimatu a dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze' on Email Share 'Zmiany klimatu a dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze' on Print Friendly

Wiceminister Klimatu i Środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński, na zaproszenie premiera Grecji Kyriakosa Mitsotakisa, wziął udział w zorganizowanym przy okazji COP26 spotkaniu wysokiego szczebla dotyczącym wpływu zmian klimatu na dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze. Wydarzenie odbyło się 2 listopada 2021 r.

Zmiany w występowaniu gatunków, ich cyklach rozrodczych, okresach wegetacji oraz interakcjach ze środowiskiem są efektem wzrostu temperatury Ziemi. Spodziewane ocieplenie klimatu spowoduje migrację gatunków, w tym inwazyjnych gatunków obcych, głównie z Europy Południowej, Afryki Północnej, Azji, z jednoczesnym wycofywaniem się gatunków nieprzystosowanych do wysokich temperatur i suszy latem oraz nieprzyzwyczajonych do silnych mrozów.

– Powodzie, susze, osuwiska i erozje wodne koryt cieków będą coraz częstsze. Skutki tych zmian będą szczególnie widoczne na obszarach, gdzie różnorodność biologiczna ulega zmniejszeniu – powiedział Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Jak podkreślił w trakcie spotkania wiceminister klimatu i środowiska, w przypadku znajdującego się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO Polsko-Białoruskiego Transgranicznego Obiektu „Białowieża Forest”, w latach 1950-2015 zaobserwowano wzrost średniorocznej temperatury powietrza o 1,27°C. W efekcie zauważalna jest susza i wynikający z niej spadek poziomu wód gruntowych. Ma to szczególny wpływ na osłabienie niektórych gatunków drzew i ich podatność na szkody powodowane przez owady. Ponadto skraca się okres zimowy i wcześniej zanika pokrywa śnieżna w Puszczy Białowieskiej.

W trakcie spotkania wiceminister Guibourgé-Czetwertyński podkreślił też znaczenie  działań związanych z adaptacją do zmian klimatu w miastach.
– W Ministerstwie Klimatu i Środowiska opracowujemy konkretne rozwiązania m.in. legislacyjne, finansowe i inne mechanizmy wspierające miasta w adaptacji do zmian klimatu, w tym w szczególności finansowanie zrównoważonej gospodarki wodami opadowymi w miastach, małą retencję w zlewniach lokalnych, a także rozwój zielonej i niebieskiej infrastruktury oraz promowanie rozwiązań opartych na przyrodzie – powiedział Wiceminister.

Jak podsumował, mając na uwadze wpływ zmian klimatu na dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze, konieczna jest dalsza współpraca międzynarodowa w zakresie wymiany doświadczeń, informacji i najlepszych praktyk mających na celu łagodzenie skutków wzrostu temperatury na Ziemi.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska 

Wpis został opublikowany 4 lis 2021 w następujących kategoriach: News, Ochrona Środowiska. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć