News » Grupa Kapitałowa PGNiG zmieni strukturę

Grupa Kapitałowa PGNiG zmieni strukturę

13 październik 2021 Brak komentarzy Share 'Grupa Kapitałowa PGNiG zmieni strukturę' on Facebook Share 'Grupa Kapitałowa PGNiG zmieni strukturę' on Email Share 'Grupa Kapitałowa PGNiG zmieni strukturę' on Print Friendly

Rozpoczęcie procesu optymalizacji działalności operacyjnej związane jest m.in. z wymogami transformacji energetycznej. Zmiany mają poprawić efektywność procesów zarządczych, uporządkować strukturę organizacyjną, zredukować koszty operacyjne i ryzyko gospodarcze. PGNiG korzysta w tym zakresie z doświadczeń wiodących przedsiębiorstw z branży oil & gas.

Uchwałę w tej sprawie podjął Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Reorganizacja GK PGNiG podyktowana jest zmianami w otoczeniu rynkowym i regulacyjnym, w szczególności w zakresie wymagań środowiskowych. Pozwoli na maksymalizację efektywności operacyjnej i finansowej Grupy oraz osiągnięcie strategicznych celów w zakresie optymalizacji modelu biznesowego PGNiG.

– Planowane przekształcenia organizacyjno-majątkowe mają na celu utworzenie modelu bazującego na strukturze holdingowej, który jest zgodny z wiodącymi praktykami w branży energetyczno-paliwowej. Taką strukturę mają światowi liderzy w sektorze oil & gas – skomentował Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG. – Nowa struktura pozwoli nam przede wszystkim na zapewnienie spójności z wymogami zmieniającego się otoczenia regulacyjnego, zapewnienie odpowiedniej rentowności operacyjnej w świetle nasilającej się presji konkurencyjnej, a także na lepsze zarządzanie ryzykiem działalności operacyjnej związanym ze zmiennością cen gazu ziemnego – dodał.

Proces reorganizacji będzie kilkuetapowy. Pierwszym krokiem będzie wyodrębnienie z PGNiG SA działalności operacyjnej związanej z poszukiwaniami i wydobyciem węglowodorów, obrotem hurtowym i magazynowaniem gazu oraz wniesienie aktywów związanych z wyżej wymienioną działalnością w formie aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa do nowej spółki zależnej w ramach Grupy Kapitałowej. W kolejnym kroku ta spółka celowa przejmie także od PGNiG SA udziały w wybranych spółkach segmentowych należących do GK PGNiG. Po reorganizacji spółka PGNiG SA stanie się centrum korporacyjnym, które będzie odpowiadało za kluczowe funkcje zarządczo-nadzorcze i planistyczne, a odpowiedzialność za opracowanie i realizację strategii segmentowych oraz za projekty inwestycyjne przejmą spółki segmentowe.

Prezes PGNiG zaznaczył, że reorganizacja nie oznacza redukcji poziomu zatrudnienia. – Obecna kadra pracownicza jest ogromną wartością dla naszej firmy, a optymalizacji kosztowej będziemy szukać w innych obszarach niż zatrudnienie – wyjaśnił Paweł Majewski.

Dostosowanie GK PGNiG do struktury holdingowej zwiększy potencjał PGNiG do osiągnięcia synergii operacyjnych w kluczowych segmentach działalności oraz umożliwi poprawę tempa i efektywności procesu transformacji energetycznej.

Źródło: PGNiG SA 

Wpis został opublikowany 13 październik 2021 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Możesz zostawić komentarz lub użyć trackbacka.

Zostaw komentarz

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć