News » KGHM wybuduje pierwsze w Polsce małe reaktory nuklearne

KGHM wybuduje pierwsze w Polsce małe reaktory nuklearne

24 wrz 2021 Komentarze: 1 Share 'KGHM wybuduje pierwsze w Polsce małe reaktory nuklearne' on Facebook Share 'KGHM wybuduje pierwsze w Polsce małe reaktory nuklearne' on Email Share 'KGHM wybuduje pierwsze w Polsce małe reaktory nuklearne' on Print Friendly

Polski gigant miedziowy KGHM oraz firma NuScale Power – amerykański lider wśród producentów reaktorów w technologii SMR i PBE Molecule podpisali porozumienie dotyczące. rozwoju energetyki jądrowej.

– To historyczny moment. Narodowy champion KGHM jako pierwszy inwestuje w rozwój energetyki jądrowej. Dzięki współpracy z NuScale Power, w Polsce powstanie instalacja nuklearna, największa tego typu na świecie – napisał Wicepremier Jacek Sasin na Twitterze.

KGHM, w ramach przygotowań do realizacji inwestycji polegającej na budowie nuklearnych źródeł energii, podpisał porozumienie z producentem reaktorów w technologii SMR. Zgodnie z zawartym zobowiązaniem NuScale wesprze KGHM we wdrożeniu technologii małych reaktorów atomowych. Pozyskana w ten sposób czysta energia ma zasilać zakłady produkcyjne miedziowej spółki. W ramach współpracy planowane jest opracowanie i wybudowanie 4 małych modułowych reaktorów nuklearnych SMR, z opcją aż do 12 (o mocy zainstalowanej około 1GW). To potencjalnie największa tego typu instalacja na świecie.

 Jesteśmy na progu energetycznej transformacji Polski. To historyczna chwila. Transformacja elektroenergetyki, jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą i impulsem dla polskiej gospodarki – powiedział wiceminister Karol Rabenda podczas wydarzenia.

– Zmiany klimatyczne wymagają od nas zdecydowanych działań. Już dziś odczuwamy wynikające z tego koszty. Budowa małych reaktorów nuklearnych do 2030 r. to konkretna deklaracja i element naszej transformacji energetycznej. Jesteśmy krajowymi pionierami, bo przewidujemy, że pierwsza z naszych elektrowni nuklearnych zacznie pracować już w 2029 r. – powiedział Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Zgodnie z podpisanym zobowiązaniem KGHM Polska Miedź będzie nie tylko odbiorcą gotowego rozwiązania, ale weźmie również udział w rozwoju tej technologii.

Realizowana przez KGHM strategia zakłada, że do 2030 r. połowę zapotrzebowania na energię spółka pokryje z własnych źródeł, w tym z OZE. Spółka prowadzi projekty budowy elektrowni fotowoltaicznych na terenie swoich oddziałów, jest też jednym z sygnatariuszy porozumienie na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Teraz do tego miksu energetycznego dołączy energia z małych reaktorów nuklearnych.

Źródło: Ministerstwo Aktywów Państwowych

 

Wpis został opublikowany 24 wrz 2021 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

1 komentarz do “KGHM wybuduje pierwsze w Polsce małe reaktory nuklearne”

  1. **** PiS!, 27 wrz 2021 o 19:37

    Brawo, PiS zrobi z Polski i Polaków poligon i szczury doświadczalne do testowania wadliwych reaktorów wrzących, których nikt nie chce. Ale nadwiślańska republika bananowa już tak. Najwyraźniej PiS uważa, że Polacy dotąd wymierają w zbyt wolnym tempie. Ma Braun rację, co robić z PiSowską bandą.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć