EkoMobility » PKN ORLEN inwestuje w pierwszą w Polsce lokomotywę na wodór

PKN ORLEN inwestuje w pierwszą w Polsce lokomotywę na wodór

22 wrz. 2021 Komentarze: 1 Share 'PKN ORLEN inwestuje w pierwszą w Polsce lokomotywę na wodór' on Facebook Share 'PKN ORLEN inwestuje w pierwszą w Polsce lokomotywę na wodór' on Email Share 'PKN ORLEN inwestuje w pierwszą w Polsce lokomotywę na wodór' on Print Friendly

PKN ORLEN konsekwentnie rozwija technologię wodorową w transporcie. Koncern w ramach współpracy z PESA Bydgoszcz planuje zakup nowoczesnej lokomotywy, która będzie pierwszym w Polsce pojazdem szynowym wykorzystującym napęd wodorowy. Jej oficjalna prezentacja odbyła się podczas 14. Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO w Gdańsku. Rozwój przyjaznych środowisku technologii wodorowych wpisuje się w strategię ORLEN2030 zakładającą wzrost znaczenia paliw alternatywnych.

– Zgodnie z naszą strategią, inwestujemy w nowoczesne i czyste technologie, które przynoszą nam konkretne korzyści biznesowe, jednocześnie przyczyniając się do realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu. Taką technologią jest wodór, którego potencjał chcemy w pełni wykorzystać także w transporcie kolejowym. Każdego roku nasza spółka ORLEN Koltrans, którą sukcesywnie unowocześniamy, zwiększa udziały w rynku. Nabycie pierwszej w Polsce takiej lokomotywy to krok w kierunku wykorzystania na dużą skalę zeroemisyjnego paliwa wodorowego w transporcie kolejowym – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Lokomotywa wodorowa, którą zamierza nabyć PKN ORLEN to prototyp, którego produkcja właśnie się zakończyła. Pojazd powstał na bazie lokomotywy manewrowej SM42, która po modernizacji zyskała nie tylko innowacyjny napęd, ale również nowoczesny wygląd. Minimalistyczna stylistyka bryły pojazdu nawiązuje do aktualnych trendów. Jej udźwig to ok. 3200 ton, a dobowe zapotrzebowanie na wodór wynosi ok. 170 kg. Lokomotywa jest wyposażona w dwa symetryczne punkty tankowania, co pozwoli na szybsze zapełnianie zbiorników. Jedno tankowanie pozwala na dobową pracę manewrową. Lokomotywa została również wyposażona w system jazdy autonomicznej, umożliwiający maszyniście jednoosobowe sterowanie radiowe pojazdem w czasie ustawiania składów oraz antykolizyjny system rozpoznawania przeszkód. PKN ORLEN pracuje ponadto nad układem tankowania wodoru do tej lokomotywy.

Zakup nowoczesnej lokomotywy to już kolejne działanie PKN ORLEN w kierunku rozwoju paliw alternatywnych. W ubiegłym i na początku tego roku koncern podpisał listy intencyjne o współpracy z samorządami i miejskimi spółkami, w tym z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, Krakowskim Holdingiem Komunalnym i MPK w Krakowie, Gminą Miastem Płock, Gminą Miastem Włocławek, MPK w Poznaniu, MPK w Łodzi i MPK W Olsztynie, będącymi potencjalnymi odbiorcami wodoru.

Koncern rozwija także program inwestycyjny Hydrogen Eagle, który zakłada budowę hubów wodorowych w Polsce, Czechach i na Słowacji dla transportu zasilanego odnawialnymi źródłami energii oraz innowacyjnych instalacji przetwarzających odpady komunalne w zero- i niskoemisyjny wodór. Hydrogen Eagle pomyślnie przeszedł etap weryfikacji przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w konkursie na projekty z obszaru technologii i systemów wodorowych w ramach mechanizmu IPCEI i obecnie znajduje się na etapie notyfikacji pomocy publicznej przez Komisję Europejską.

Źródło: PKN ORLEN SA 

Wpis został opublikowany 22 wrz. 2021 w następujących kategoriach: EkoMobility, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Możesz zostawić komentarz lub użyć trackbacka.

1 komentarz do “PKN ORLEN inwestuje w pierwszą w Polsce lokomotywę na wodór”

  1. zgryźliwy, 22 wrz. 2021 o 9:20

    Czytelniku wyjrzyj za okno i odpowiedz, czy trwa wichura ? O ile nie żyjemy na ryczących 40-kach, o ile nie mamy zbiegu okoliczności pt. święta z wichurą, o tyle prawdopodobieństwo wystąpienia nadwyżek OZE do przerobienia na wodór nawet w roku 2050 jest znikome. A gdy wreszcie wystąpi cudo „słonecznego frontu atmosferycznego” i do nadwyżek dojdzie, to nie ma gospodarki na świecie, która by to dała radę przerobić. Owszem, w zielonej utopii wystarczy, aby zbudować 100 GW OZE, 80 GW elektrolizerni i 26 GW elektrowni wodorowych, ale to jest budowa 206 GW urządzeń do pokrycia zapotrzebowania średniego 19 GW. Próba stworzenia gospodarki, w której przez 1 tydzień łapiemy wiatr, a przez 51 tygodni urządzenia stoją przeczy podstawom ekonomii i możliwa jest tylko w ustroju totalitarnym.

Zostaw komentarz

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć