News » Druga odsłona Akademii Czystego Powietrza od 16 września

Druga odsłona Akademii Czystego Powietrza od 16 września

13 wrz 2021 Możliwość komentowania Druga odsłona Akademii Czystego Powietrza od 16 września została wyłączona

Z myślą o samorządach, które są najbliżej swoich mieszkańców przygotowano drugi cykl bezpłatnych webinariów #AkademiaCzystegoPowietrza2021. Przewodnik po zreformowanym w 2020 r. programie „Czyste Powietrze” to przydatne źródło informacji zarówno dla pracowników gminnych punktów konsultacyjno-informacyjnych, eko-doradców, jak i wnioskodawców zainteresowanych dotacjami na wymianę tzw. kopciuchów i ocieplenie domów. Na czwartki z programem „Czyste Powietrze”, od 16 września, zapraszają: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Polski Alarm Smogowy.

– Pierwsza, zeszłoroczna edycja Akademii Czystego Powietrza o uproszczonym programie „Czyste Powietrze”, dotychczas zainteresowała ok. 250 tys. osób. Co więcej: widownia naszego fachowego e-przewodnika, dostępnego nadal na stronie czystepowietrze.gov.pl, stale rośnie. Dlatego wspólnie z NFOŚiGW oraz PAS zdecydowaliśmy o kontynuacji szkoleń, podczas których chcemy dzielić się wiedzą, dobrymi praktykami i rozmawiać o tym, jak możemy przyczyniać się do poprawy jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy – mówi Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka.

– Pierwszy cykl Akademii adresowaliśmy do instalatorów, doradców energetycznych i firm z branży budowlanej. Tym razem chcemy mobilizować jednostki samorządu terytorialnego do walki ze smogiem przez wspólne wdrażanie programu „Czyste Powietrze” i pomaganie mieszkańcom w uzyskaniu dofinansowania. Dlatego w Akademii będziemy wymieniać doświadczenia i rozmawiać o tym, jak skutecznie docierać z informacją o konieczności wymiany tzw. kopciuchów i jak sprawnie obsługiwać wnioskodawców „Czystego Powietrza” w gminnych punktach konsultacyjno-informacyjnych – dodaje Wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski.

– Rola samorządów w programie „Czyste Powietrze” jest niezwykle istotna, bo tylko dzięki dobrze działającej lokalnej sieci obsługi wnioskodawców mamy szansę, żeby dotrzeć w perspektywie 2029 r. do nawet trzech milionów gospodarstw domowych, w których trzeba wymienić nieefektywne źródła ciepła. Wprowadzony system zachęt NFOŚiGW (zwrot dla jst części kosztów obsługi beneficjenta, premiowanie najbardziej aktywnych gmin), a także uchwały antysmogowe i obowiązek zarejestrowania źródła ciepła w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – między innymi o tym będziemy rozmawiać podczas tegorocznej Akademii – zapowiada lider Polskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła.

W cyklu #AkademiaCzystegoPowietrza2021 pojawią się także inne tematy, które nie były omawiane w pierwszej edycji, w tym przede wszystkim nowa ścieżka bankowa, czyli Kredyt Czyste Powietrze (dotacje na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego) oraz kwestie dotyczące rozliczenia eko-inwestycji ujętej we wniosku o płatność. Będzie też mowa o innych aktywnościach uzupełniających program „Czyste Powietrze”, w tym np. program „Stop Smog”.

#AkademiaCzystegoPowietrza2021 rozpocznie się w czwartek, 16 września o godz. 10:00. Podczas pierwszego spotkania, eksperci NFOŚiGW przypomną zasady programu „Czyste Powietrze”, w tym szczegóły na temat drugiej części programu dla mniej zamożnych, uprawnionych do podwyższonego poziomu dofinansowania. Nie zabraknie też wskazówek o tym, skąd czerpać wiedzę o programie i z jakich pomocnych narzędzi korzystać przed przygotowaniem wniosku o dofinansowanie. Aby wziąć udział w pierwszym webinarium należy zarejestrować się na stronie: https://app.livestorm.co/transmisjalive/czyste-powietrze (rejestracja daje możliwość zadawania pytań na czacie). Choć liczba miejsc jest ograniczona, to przewidziano także ogólnodostępną transmisję spotkania (bez możliwości zadawania pytań) na kanale NFOŚiGW na YouTube (youtube.com/user/nfosigw). Ponadto każde webinarium – tak jak pierwsza edycja Akademii – w ciągu tygodnia będzie dostępne do ponownego obejrzenia również na kanale NFOŚiGW na YouTube. Zaproszenia wraz z linkiem do rejestracji na każde kolejne webinarium publikowane będą m. in. na stronie internetowej i w mediach społecznościowych partnerów Akademii.

Źródło: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Wpis został opublikowany 13 wrz 2021 w następujących kategoriach: News, Ochrona Środowiska. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.