News » O współpracy z Nigerią w zakresie górnictwa i ochrony środowiska

O współpracy z Nigerią w zakresie górnictwa i ochrony środowiska

10 wrz. 2021 Brak komentarzy Share 'O współpracy z Nigerią w zakresie górnictwa i ochrony środowiska' on Facebook Share 'O współpracy z Nigerią w zakresie górnictwa i ochrony środowiska' on Email Share 'O współpracy z Nigerią w zakresie górnictwa i ochrony środowiska' on Print Friendly

Wiceminister Klimatu i Środowiska Piotr Dziadzio wziął udział w spotkaniu z Ambasadorem Nigerii Christianem Ugwu, Minister, Zastępcą Szefa misji Patience Obinna-Okiyi oraz I Sekretarz Ambasady Habila Yusuf Bamaxam. Głównymi tematami rozmów, które odbyły się 9 września 2021 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska w Warszawie, była współpraca Polski i Nigerii w zakresie górnictwa oraz ochrony środowiska i klimatu.

Jak podkreślił Wiceminister Dziadzio, stosunki dwustronne między Nigerią a Polską prowadzone są od lat 60 XX w. w sposób ciepły i serdeczny, zwłaszcza w sferze gospodarczej i handlowej. Dzisiejsza rozmowa miała na celu nawiązanie bliższej współpracy w zakresie geologii, górnictwa, ochrony środowiska oraz przeciwdziałania zmianom klimatu.

– Prowadzenie odpowiedniej współpracy międzynarodowej oraz dobrych relacji pomiędzy krajami umożliwi utworzenie odpowiednich ram prawnych w celu ułatwienia inwestycji zagranicznych. Wymiana doświadczeń jest niezwykle cenna dla obu stron, stale się rozwija i obejmuje nowe obszary – powiedział.

Nigeria posiada znaczne ilości surowców naturalnych, w tym surowce krytyczne które są potrzebne do przeprowadzenia zielonej transformacji. Nigeria posiada największe rezerwy gazu ziemnego na kontynencie afrykańskim i jest eksporterem skroplonego gazu ziemnego (LNG). Bardzo ważnym aspektem współpracy jest dywersyfikacja dostaw surowców, dlatego powinniśmy być otwarci na relacje handlowe. Bardzo ważny w tym aspekcie jest również transfer polskiego know-how, zwłaszcza w aspekcie górnictwa oraz ochrony środowiska.

W trakcie spotkania wiceminister rozmawiał także o zachętach dla inwestycji w Nigerii. Wskazał, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska prowadzi autorski projekt „GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii”, który finansowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Celem projektu GreenEvo jest wspieranie międzynarodowego transferu polskich technologii środowiskowych. Technologie te to rozwiązania o gwarantowanej jakości, które przyczyniają się do tworzenia pozytywnych efektów ekologicznych. Często są dedykowane do rozwiązywania konkretnych lub złożonych problemów środowiskowych. Technologie te są bardzo często konkurencyjne z podobnymi rozwiązaniami, mają ogromny potencjał do zaistnienia w krajach borykających się z takimi problemami – mówił Minister Dziadzio.

Realizacja projektu GreenEvo jest ważnym instrumentem wspierającym proces tworzenia zrównoważonego rozwoju w Polsce i na świecie. Projekt stymuluje przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym, w szczególności poprzez wspieranie i promowanie innowacyjnych i ekologicznych technologii we wszystkich kluczowych obszarach gospodarki.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Wpis został opublikowany 10 wrz. 2021 w następujących kategoriach: News, Ochrona Środowiska. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Możesz zostawić komentarz lub użyć trackbacka.

Zostaw komentarz

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć