Ciepłownictwo » Dziewięć dekad bydgoskich elektrociepłowni

Dziewięć dekad bydgoskich elektrociepłowni

26 sierpień 2021 Brak komentarzy Share 'Dziewięć dekad bydgoskich elektrociepłowni' on Facebook Share 'Dziewięć dekad bydgoskich elektrociepłowni' on Email Share 'Dziewięć dekad bydgoskich elektrociepłowni' on Print Friendly

Jako pierwsza w mieście wytwarzała prąd zmienny, a od lat 60. ub. w. zaczęła dostarczać parę technologiczną dla zakładów przemysłowych oraz ciepło i wodę użytkową do bydgoskich mieszkań i instytucji. Poznajcie historię dawnej Elektrowni Jachcice, obecnie Elektrociepłowni Bydgoszcz I, należącej do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE.

W latach 70. XX w. do Elektrociepłowni Bydgoszcz I (EC I) dołączyły kolejne bydgoskie elektrociepłownie. W 1970 r. rozpoczęła produkcję Elektrociepłownia Bydgoszcz II (EC II). Dwa lata później do przedsiębiorstwa dołączyła jako EC III, elektrociepłownia przemysłowa Zakładów Chemicznych „Zachem”. Jej koncesjonowana działalność trwała do 2016 r. Warto wspomnieć, że w 1985 r., w ramach Zespołu Elektrociepłowni Bydgoszcz, rozpoczęła funkcjonowanie nowo wybudowana Elektrociepłownia „Toruń-Grębocin”, która obecnie funkcjonuje jako spółka zależna PGE Energia Ciepła.

Nastawieni na rozwój 
W związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem kraju na energię elektryczną, w 1999 r. nastąpiło oddanie do eksploatacji turbozespołu TG-5, który umożliwił produkowanie większej ilości energii elektrycznej w skojarzeniu z ciepłem. W wyniku postępu technologicznego oraz osiągnięć informatycznych, możliwe było zastosowanie nowych technologii do sterowania urządzeniami energetycznymi. Efektem tego było uruchomienie, pod koniec lat 90., na terenie EC II nowej nastawni CDC (Centralnej Dyspozytorni Ciepła), z której obecnie, za pomocą systemu OVATION, monitorowana jest praca wszystkich kotłów i turbin.
W 2015 r. dla kotłów OP-230 nr 3 i 4 wybudowano instalację odsiarczania spalin, później rozbudowaną do wymaganych obecnie parametrów. Wybudowano też instalację odazotowania spalin.

Z nową mocą w przyszłość
W fazie przygotowania do realizacji jest projekt budowy w EC I kompleksowej ciepłowni wodnej gazowej o mocy do 20 MW w paliwie z opcją rozbudowy o kolejne 20 MW. Natomiast w EC II planowana jest budowa nowej jednostki kogeneracyjnej o mocy powyżej 50 MWe opartej na paliwie gazowym. W zakresie ochrony środowiska – nowe inwestycje będą spełniały standardy Dyrektywy MCP (EC I) oraz IED, jak i wymagania konkluzji BAT (EC II).
– Największym atutem naszego Oddziału byli i są jego pracownicy. Wszystko co osiągnęliśmy, zawdzięczamy w zdecydowanej mierze wysokim kwalifikacjom pracowników, ich rzetelnej i sumiennej pracy oraz dobrej organizacji – powiedział Sebastian Wasilewski, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Bydgoszczy.

KALENDARIUM ELEKTROCIEPŁOWNI BYDGOSKICH
1929 r. – uruchomienie Elektrowni Jachcice,
1963 r. – 1967 r. – przebudowa Elektrowni Jachcice na Elektrociepłownię,
1970 r. – uruchomienie Elektrociepłowni Bydgoszcz II,
1994 r. – zespół Elektrociepłowni Bydgoszcz jednoosobową spółką Skarbu Państwa,
1999 r. – uruchomienie turbozespołu TG-5 w EC II,
2002 r. – uruchomienie turbozespołu TG-2 w EC II,
2002 r. – wręczenie Certyfikatu Zintegrowanego Systemu Zarządzania,
2008 r. – dołączenie do Grupy Kapitałowej PGE i zmiana nazwy na: PGE Zespół Elektrociepłowni Bydgoszcz S.A.,
2016 r. – zakończenie działalności koncesjonowanej Elektrociepłowni Bydgoszcz III,
2019 r. – wejście bydgoskich elektrociepłowni do Segmentu Ciepłownictwa Grupy PGE.

Źródło: PGE Energia Ciepła

Wpis został opublikowany 26 sierpień 2021 w następujących kategoriach: Ciepłownictwo, News, Polecamy. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Możesz zostawić komentarz lub użyć trackbacka.

Zostaw komentarz

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć