News » Wiceminister Zyska o przyszłości klastrów energii w Polsce

Wiceminister Zyska o przyszłości klastrów energii w Polsce

25 sie 2021 Możliwość komentowania Wiceminister Zyska o przyszłości klastrów energii w Polsce została wyłączona Share 'Wiceminister Zyska o przyszłości klastrów energii w Polsce' on Facebook Share 'Wiceminister Zyska o przyszłości klastrów energii w Polsce' on Email Share 'Wiceminister Zyska o przyszłości klastrów energii w Polsce' on Print Friendly

Kierunki transformacji energetyki i rola klastrów energetycznych w rozwoju odnawialnych źródeł energii to główne tematy „Konferencji dla Klastrów Energii”, w której uczestniczył wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik Rządu ds. OZE, Ireneusz Zyska. Wydarzenie odbyło się 23 sierpnia 2021 r. w Dusznikach-Zdroju.

W swoim wystąpieniu pełnomocnik Rządu ds. OZE zaznaczył, że klastry energii to przede wszystkim lokalne bezpieczeństwo energetyczne, które skłania do współpracy gminy, mieszkańców i przedsiębiorców. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE) na obszarze działania klastra przyczynia się do ograniczenia emisji szkodliwych substancji i zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska, a współpraca w ramach działalności, pozwala wykorzystać nie tylko miejscowe zasoby, ale także sprzyja wdrażaniu najnowszych technologii tam, gdzie są one użyteczne i opłacalne.

– Taka lokalna samowystarczalność energetyczna pozwala m. in. na ograniczaniu emisji szkodliwych substancji do atmosfery, a także wspiera jednostki samorządu terytorialnego, na terenie których działają klastry,  w uzyskaniu szerszego dostępu do energii oraz optymalizację usług komunalnych – powiedział Wiceminister Zyska.

Jak podkreślił, w resorcie klimatu i środowiska trwają prace nad legislacją, która wzmocni rolę klastrów energii i stworzy odpowiedni system ich wsparcia.

– Rozwiązania, które proponujemy dotyczą przede wszystkim ustanowienia czytelnych zasad funkcjonowania i  zawierania porozumienia o utworzeniu klastra energii oraz doprecyzowanie samej jego definicji. W ramach nowelizacji ustawy o OZE planujemy także zapisy, które zwiększą atrakcyjność inwestycji w rozwój lokalnej energetyki rozwijanej w ramach klastrów energii – zaznaczył.

Wiceminister Ireneusz Zyska zwrócił także uwagę, że innym innowacyjnych narzędziem wspierającym klastry energii jest program wsparcia „Nowa Energia” realizowanym przez NFOŚiGW.

– W ramach realizowanego programu „Nowa Energia” przedsiębiorcy mogą składać wnioski także m.in. w obrębie klastrów energii. Wsparciem objęte są projekty mające na celu wdrażanie technologii, m.in: inteligentnych systemów zarządzania rozproszonymi źródłami energii, wirtualnych magazynów energii, a także systemów łączących wytwarzanie energii z jej lokalnym wykorzystaniem – wskazał Pełnomocnik Rządu ds. OZE.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Wpis został opublikowany 25 sie 2021 w następujących kategoriach: News, OZE. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć