Edukacja » PGE Energia Ciepła stawia na edukację najmłodszych

PGE Energia Ciepła stawia na edukację najmłodszych

29 lipiec 2021 Możliwość komentowania PGE Energia Ciepła stawia na edukację najmłodszych została wyłączona Share 'PGE Energia Ciepła stawia na edukację najmłodszych' on Facebook Share 'PGE Energia Ciepła stawia na edukację najmłodszych' on Email Share 'PGE Energia Ciepła stawia na edukację najmłodszych' on Print Friendly

Zadaniem przedsiębiorstw branży ciepłowniczej jest nie tylko produkcja energii elektrycznej i ciepła, ale także edukowanie na temat procesów wytwarzania i dystrybucji. Czołowe firmy sektora elektroenergetycznego od lat prowadzą projekty, których celem jest wzrost świadomości na temat tego, w jaki sposób powstaje energia elektryczna i ciepło oraz, jaką drogą dociera do gospodarstw domowych. Jednym z liderów w tym obszarze jest PGE Energia Ciepła, spółka wchodząca w skład Grupy PGE.

W trosce o lepsze powietrze, a także zdrowie i komfort polskich rodzin, PGE Energia Ciepła realizuje program budujący świadomość ekologiczną u najmłodszych. Tegoroczna edycja projektu „Przygody Kota Ciepłosława” zakończyła się ogromnym sukcesem. Jego celem jest poszerzanie wiedzy na temat ciepła, sposobu jego wytwarzania oraz możliwości oszczędzania. Dlatego razem z Kotem Ciepłosławem i dwójką jego pomocników – Felką Kaloryfelką i Pstryczkiem Elektryczkiem spółka zaprasza dzieci do udziału w edukacyjnej przygodzie, która ma wspierać postawy proekologiczne wśród młodego pokolenia.

Projekt powstał z potrzeby edukacji najmłodszych mieszkańców naszego kraju. Skierowany jest do dzieci klas I-III szkół podstawowych i spełnia kryteria podstawy programowej. Patronat nad projektem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. W okresie między wrześniem 2020 r. a marcem 2021 r. odbyła się jego pierwsza edycja. Przystąpiło do niego łącznie 521 szkół – podkreśla Agnieszka Dietrich, Rzecznik Prasowy spółki. – Chcieliśmy w najprostszy sposób przedstawić dzieciom, jak powstaje ciepło i energia elektryczna, wskazać zalety ciepła sieciowego oraz edukować ich, co należy robić, żeby każdego dnia oszczędzać ciepło i energię elektryczną i tym samym mieć wpływ na jakość powietrza, na lepsze środowisko, a w konsekwencji – na swoje zdrowie.

Dla młodego pokolenia

Innym projektem, który wspierała wrocławska KOGENERACJA, należąca do PGE Energia Ciepła, było EkoEksperymentarium, inicjatywa skierowana do dzieci i młodzieży. EkoEksperymentarium to edukacja na temat świadomego robienia zakupów, sprzątania czy oszczędzania wody – wszystko w formie gry, odzwierciedlającej codzienne czynności. Tematyka ochrony środowiska czy ograniczenia konsumpcjonizmu podana jest w formie atrakcyjnej gry dla najmłodszych, ponieważ twórcy sięgają po proste komunikaty i działania, które mają przełożenie na codzienność każdego z nas.

„Ekoeksperymentarium”, którego inicjatorem jest Kolektyw Mamy projekt, to gra komputerowa, w której poprzez wizytę w wirtualnym domu i  rozwiązywanie zagadek, ukrytych w poszczególnych pomieszczeniach domu można nauczyć się i zrozumieć, jak wielkie znaczenie dla środowiska ma zmiana drobnych nawyków – podkreśla Agnieszka Dietrich, Rzecznik Prasowy PGE Energia Ciepła.

Zajrzeć do elektrociepłowni

Spółka od lat zaprasza do udziału w cyklicznych Dniach Otwartych elektrociepłowni. To wyjątkowa okazja, żeby zobaczyć na własne oczy, jak powstaje energia elektryczna i ciepło. Chętni mogą zwiedzać zakłady w miastach, w których PGE Energia Ciepła ma swoje elektrociepłownie.

Zwiedzający, w towarzystwie przewodników, którymi są pracownicy spółki, mogą dowiedzieć się więcej o procesie produkcyjnym elektrociepłowni. Mają okazję poznać nowoczesne instalacje oczyszczania spalin, z których wydobywa się para wodna, zrozumieć, czym jest wysokosprawna kogeneracja i jak można zdalnie sterować siecią ciepłowniczą.

Ciepłownictwo to w dużej mierze działalność lokalna. PGE Energia Ciepła stara się być blisko mieszkańców miast, w których prowadzi swoją działalność, angażując się w ważne dla lokalnych społeczności projekty, w ich najbliższym otoczeniu – zaznacza Katarzyna Dudzin, Główny Specjalista ds. Komunikacji Korporacyjnej w PGE Energia Ciepła. – Nie do przecenienia są osobiste spotkania z mieszkańcami. Podczas Dni Otwartych Elektrociepłowni mamy ku temu znakomitą okazję. Jednym z lokalnych projektów edukacyjnych angażujących całe rodziny jest „Rodzinna Olimpiada Energetyczna”. To wydarzenie on-line, które łączy w sobie elementy nauki, rodzinnej zabawy i rywalizacji.

Przestrzeń przyjazna przyrodzie

PGE Energia Ciepła wspiera również odnowienie gatunku sokoła wędrownego, które w Polsce są ptakami będącymi pod ścisłą ochroną. Trzy pary sokołów wybrały sobie na swoje gniazdo kominy należące do elektrociepłowni – w Lublinie Wrotków, Toruniu i Gdyni. Spółka od ponad 10 lat wspiera Stowarzyszenie „Sokół” w działaniach na rzecz ochrony gatunku sokoła wędrownego. Przez te lata z gniazd usytuowanych na kominach elektrociepłowni spółki wyfrunęło 36 młodych.

Sokoły wędrowne, które mieszkają na kominach elektrociepłowni w Gdyni, Toruniu i Lublinie można zobaczyć on-line na www.peregrinus.pl. Możliwość obserwowania życia dzikich ptaków pomaga promować i budować społeczną postawę szacunku dla bioróżnorodności oraz współodpowiedzialność, zrozumienie i otwartość wobec idei i działań związanych z jej ochroną.

***

O roli firm energetycznych i ciepłowniczych w edukacji na temat zmian klimatu i zwiększaniu świadomości społecznej, dotyczącej produkcji energii elektrycznej i ciepła rozmawiali dziennikarze i przedstawiciele przedsiębiorstw-członków Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych podczas kolejnego spotkania „Kawa z Kogeneracją” pt. „Edukacja na rzecz klimatu”.

Źródło: PGE Energia Ciepła SA

Wpis został opublikowany 29 lipiec 2021 w następujących kategoriach: Edukacja. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć