News » Sekretariat Wspólnoty Energetycznej wspiera współpracę…

Sekretariat Wspólnoty Energetycznej wspiera współpracę transregionalną w zakresie rozwoju zintegrowanego rynku SEEGAS

22 lipiec 2021 Możliwość komentowania Sekretariat Wspólnoty Energetycznej wspiera współpracę transregionalną w zakresie rozwoju zintegrowanego rynku SEEGAS została wyłączona Share 'Sekretariat Wspólnoty Energetycznej wspiera współpracę transregionalną w zakresie rozwoju zintegrowanego rynku SEEGAS' on Facebook Share 'Sekretariat Wspólnoty Energetycznej wspiera współpracę transregionalną w zakresie rozwoju zintegrowanego rynku SEEGAS' on Email Share 'Sekretariat Wspólnoty Energetycznej wspiera współpracę transregionalną w zakresie rozwoju zintegrowanego rynku SEEGAS' on Print Friendly

W dniu 21 lipca 2021 r. Sekretariat Wspólnoty Energetycznej, giełdy energii i dostawcy usług obrotu BRM, UEEX, TGE, CEEGEX i ECG oraz operatorzy systemów przesyłowych Moldovatransgaz, GTSOU, FGSZ i GAZ-SYSTEM podpisali Memorandum of Understanding o współpracy transregionalnej w zakresie rozwoju zintegrowanego rynku gazu w Europie Południowo-Wschodniej i Wschodniej (SEEGAS). Celem sygnatariuszy jest współpraca w zakresie rozwoju transgranicznego handlu gazem ziemnym, np. na platformach giełdowych, oraz wprowadzenie przejrzystych i konkurencyjnych międzyregionalnych rynkowych mechanizmów cenowych oraz efektywnego transgranicznego przesyłu gazu i interoperacyjności.

Celem Memorandum jest w szczególności stworzenie warunków dla funkcjonowania konkurencyjnego, płynnego rynku w regionie objętym inicjatywą SEEGAS oraz zapewnienie wszystkim uczestnikom rynku i dostawcom usług nieograniczonego dostępu do odpowiednich rynków gazu ziemnego na niedyskryminacyjnych zasadach i równych warunkach, zgodnie z dorobkiem prawnym UE. Memorandum ma również za zadanie ułatwić współpracę w zakresie wdrożenia skutecznego systemu rozliczeń towarowych dla transakcji na rynku gazu ziemnego, zgodnego z najlepszymi praktykami europejskimi.

Dyrektor Sekretariatu Wspólnoty Energetycznej, Janez Kopač, powiedział: „Od momentu powstania Wspólnota Energetyczna wspiera integrację swoich członków z rynkami energii UE, co w przypadku Ukrainy i Mołdawii staje się obecnie stopniowo rzeczywistością. Podpisanie Memorandum of Understanding SEEGAS to wspólny wysiłek najważniejszych podmiotów w regionie na rzecz dalszej integracji giełdowych rynków gazu ziemnego.”

Gottfried Steiner, dyrektor generalny austriackiego Central Eastern Gas Hub (CEGH) i przedstawiciel podpisujący z ramienia EEX CEGH Gas Exchange Service GmbH (ECG), powiedział: Bardzo doceniam tę inicjatywę i jestem pewien, że przyczyni się ona do przyszłego rozwoju handlu gazem w regionie.

Gabriel Purice, Dyrektor Generalny rumuńskiej giełdy energii BRM, powiedział: Zawsze wierzyłem, że kraje w regionie muszą się lepiej poznać i współpracować, aby rozwiązywać swoje problemy. Dokładnie to jest celem projektu SEEGAS, dlatego BRM z pełnym przekonaniem przystąpił do tej inicjatywy. Jesteśmy przekonani, że w krótkim czasie zostaną wypracowane rozwiązania, które ułatwią transgraniczny przepływ gazu i pozwolą na stworzenie funkcjonalnego rynku regionalnego.

Piotr Kuś, Zastępca Dyrektora Pionu Rozwoju Rynku Gazu w polskim OSP GAZ-SYSTEM, powiedział: Jesteśmy bardzo pozytywnie nastawieni do perspektywy współpracy z naszymi partnerami w regionie i Wspólnocie Energetycznej w ramach inicjatywy SEEGAS. Jesteśmy przekonani, że może ona usprawnić funkcjonowanie regionalnych rynków gazu, przyczyniając się do zwiększenia płynności, jak również handlu transgranicznego.

Przewodniczący Komitetu Giełdowego Ukraińskiej Giełdy Energii (UEEX), Oleksii Dubovskyi, wspomniał: W ramach SEEGAS otrzymaliśmy wspaniałą okazję, aby nie tylko znacząco poprawić nasze mechanizmy i wyeliminować wąskie gardła, które uniemożliwiały rozwój handlu transgranicznego w regionie, a w szczególności w obrębie każdego kraju, ale również ujednolicić je zgodnie ze standardami UE.

Sergiy Makogon, Dyrektor Generalny LLC Gas TSO of Ukraine, powiedział: Bardzo cenię sobie tę inicjatywę i wierzę, że pobudzi ona integrację rynku i wesprze rozwój handlu gazem w regionie.

Ákos Rétfalvi, Dyrektor ds. Handlu i Usług Biznesowych węgierskiego OSP gazu FGSZ, oświadczył, że wspólna współpraca i wzajemny wysiłek zaangażowanych stron jest obiecującym gestem z punktu widzenia przyszłego partnerstwa. FGSZ cieszy się na możliwość udziału w tej inicjatywie wraz z innymi OSP oraz dostawcami usług handlowych.

Robert Szoke, Dyrektor ds. Operacji i Nadzoru w węgierskiej Central Eastern European Gas Exchange (CEEGEX), stwierdził, że Wraz z rosnącym wpływem Europy Południowo-Wschodniej i Wschodniej na światowy handel gazem ziemnym, inicjatywa SEEGAS może wnieść nową koncepcję do regionu, a także świetną platformę do rozwoju sygnałów cenowych, przejrzystości i płynności.

Iurie Dolghier, Dyrektor „Moldovatransgaz” SRL, powiedział: Inicjatywa SEEGAS jest bardzo mile widziana i doceniana jako korzystna platforma współpracy regionu, zwłaszcza w kontekście trwających reform rynku gazu w Republice Mołdawii.

Zdaniem Piotra Zawistowskiego, Prezesa Zarządu polskiej giełdy energii TGE: Zainicjowany przez Wspólnotę Energetyczną projekt SEEGAS odpowiada na aktualne potrzeby w zakresie dalszego rozwoju i integracji rynków gazu w regionie. Tworzy on dobrą platformę do wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy giełdami i OSP działającymi na poszczególnych rynkach krajowych. Jestem przekonany, że doprowadzi to do stworzenia rozwiązań wspierających transgraniczny handel gazem w naszym regionie.

Po podpisaniu Memorandum odbędzie się pierwsze spotkanie Wspólnego Komitetu Sterującego SEEGAS pomiędzy partnerami, które będzie miało miejsce nie rzadziej niż raz na trzy miesiące. Memorandum jest otwarte dla każdej giełdy lub operatora systemu przesyłowego działającego w regionie SEEGAS, który chciałby dołączyć do inicjatywy na późniejszym etapie.

Źródło: Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

Wpis został opublikowany 22 lipiec 2021 w następujących kategoriach: News, Odbiorcy - Rynek Energii i Gazu. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partner działu

Newsletter

Warto zobaczyć