Ciepłownictwo » TAURON przyspiesza rozbudowę sieci ciepłowniczej

TAURON przyspiesza rozbudowę sieci ciepłowniczej

13 lipiec 2021 Możliwość komentowania TAURON przyspiesza rozbudowę sieci ciepłowniczej została wyłączona Share 'TAURON przyspiesza rozbudowę sieci ciepłowniczej' on Facebook Share 'TAURON przyspiesza rozbudowę sieci ciepłowniczej' on Email Share 'TAURON przyspiesza rozbudowę sieci ciepłowniczej' on Print Friendly

TAURON przyłączy w tym roku do sieci ciepłowniczej 78 nowych budynków mieszkalnych i biurowych w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej. Na 2022 r. zaplanowane jest przyłączenie kolejnych 76 nowopowstających inwestycji. To efekt ożywienia w budownictwie i programu walki z niską emisją. W oparciu o podpisane z odbiorcami umowy, w ciągu najbliższych pięciu lat zaplanowano rozbudowę sieci o łącznej mocy prawie 122 MWt.

Najważniejszą inwestycją TAURON Ciepło będzie nowoczesna kotłownia szczytowo-rezerwowa wyposażona w wysokosprawne kotły wodne gazowo-olejowe, która zastąpi dotychczasową kotłownię szczytowo-rezerwową w czechowickiej elektrociepłowni TAURON Ciepło.

Umowa z wykonawcą została zawarta 8 lipca. Wartość inwestycji, zgodnie z kontraktem, wynosi około 51,8 mln zł. Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano w lutym 2022 r., uruchomienie dostaw ciepła do mieszkańców Czechowic-Dziedzic i Bielska-Białej z nowej kotłowni przewidziano w 2023 r.

– Budowa kotłowni gazowo-olejowej w elektrociepłowni w Czechowicach-Dziedzicach jest związana z procesem dostosowania miksu energetycznego Polski do wymogów Unii Europejskiej do 2040 r. i wpisuje w założenia Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. – mówi Małgorzata Kuś, Rzecznik Prasowy TAURON Ciepło.

Uruchomienie nowej kotłowni znacząco wpłynie na redukcję zanieczyszczeń do atmosfery. Przy wykorzystaniu paliwa gazowego do pracy  kotłowni, zredukowane zostaną zanieczyszczenia: dwutlenków siarki SO2 do 91%, tlenków azotu NOX do 78% oraz dwutlenku węgla CO2 do 28%.

Nowoczesna kotłownia składająca się z dwóch kotłów wodnych o łącznej mocy 76 MW dostarczy ciepło do mieszkańców Czechowic-Dziedzic i Bielska-Białej.

#Weź nie smoguj #WeźOddychaj

Ciepło sieciowe jest istotnym narzędziem w walce ze smogiem w polskich miastach. Spaliny pochodzące z elektrociepłowni poddawane są oczyszczaniu w zaawansowanych technologicznie elektrofiltrach, których sprawność w TAURON Ciepło wynosi 99,9%.

Łącznie do 2026 r. sieć ciepłownicza TAURON Ciepło zostanie rozbudowana o blisko 122 MWt. Liczba ta ma związek ze znacznym ożywieniem na rynku budowlanym oraz rosnącą świadomością ekologiczną inwestorów. Ciepło sieciowe jest nie tylko najwygodniejszym sposobem ogrzewania nieruchomości, charakteryzuje się także wysoką efektywnością.

Ciepło sieciowe spełnia wymogi formalne dofinansowania w przypadku budynków wielorodzinnych i likwidacji pieców węglowych, zatem mieszkańcy mogą starać się o dotacje do instalacji wewnętrznych.

Źródło: TAURON Polska Energia SA

Wpis został opublikowany 13 lipiec 2021 w następujących kategoriach: Ciepłownictwo, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć