News » Posiedzenie ministrów klimatu i środowiska krajów V4 oraz…

Posiedzenie ministrów klimatu i środowiska krajów V4 oraz Bułgarii i Rumunii

9 Cze 2021 Brak komentarzy Share 'Posiedzenie ministrów klimatu i środowiska krajów V4 oraz Bułgarii i Rumunii' on Facebook Share 'Posiedzenie ministrów klimatu i środowiska krajów V4 oraz Bułgarii i Rumunii' on Email Share 'Posiedzenie ministrów klimatu i środowiska krajów V4 oraz Bułgarii i Rumunii' on Print Friendly

Stanowiska krajów w zakresie pakietu Fit 55 i implementacji strategii UE ws. bioróżnorodności były głównymi tematami spotkania ministrów odpowiedzialnych za kwestie środowiskowe i klimatyczne krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4) oraz Bułgarii i Rumunii. Posiedzenie, w którym 7 czerwca br. Uczestniczyli Minister Michał Kurtyka i Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński, zorganizowane zostało w ramach polskiej prezydencji w V4, która trwa do 30 czerwca br.

– Jesteśmy w kluczowym momencie ustaleń dotyczących pakietu Fit 55, który zostanie opublikowany za kilka tygodni. Konieczna jest więc współpraca w celu wypracowania wspólnego stanowiska wobec założeń pakietu – powiedział Minister Michał Kurtyka.

Jak zaznaczył w trakcie spotkania Minister Kurtyka, istotne jest, że Rada Europejska na posiedzeniu 25 maja br. zobowiązała Komisję Europejską do przedstawienia wraz z paktem legislacyjnym „Fit for 55” dogłębnej analizy wpływu środowiskowego, gospodarczego i społecznego na poziomie państw członkowskich. Jak mówił niezbędne jest jednak również rozwiązanie kwestii wytycznych ESR oraz problemu nierównowagi w ETS, którymi zajmuje się komisja.

– Liczymy na zbilansowanie pakietu Fit for 55, w taki sposób, aby zrównoważone były redukcje we wszystkich sektorach przy jednoczesnym uniknięciu przeciążeń dla niektórych regionów i niektórych sektorów – zaznaczył Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Spotkanie było też okazją do rozmów na temat implementacji strategii UE na rzecz bioróżnorodności 2030. Jak podkreślił Minister Michał Kurtyka strategia UE na rzecz różnorodności biologicznej do 2030 r. „Przywracanie natury do naszego życia” wyznacza ambitne cele, mające na celu ochronę biologicznej różnorodności biologicznej Europy, co stanowi odpowiedź UE na globalny kryzys bioróżnorodności oraz jest istotną częścią Europejskiego Zielonego Ładu. Niemniej jednak brakuje w niej analizy ekonomicznej oraz oceny społecznych kosztów realizacji założonych celów.

– Obecnie eksperci z naszych krajów aktywnie uczestniczą w pracach nad obszarami chronionymi organizowanych przez Komisję Europejską, które mają doprowadzić do wspólnego definiowania pojęć i ustalania kryteriów, zgodnie z konkluzjami Rady UE. Celem strategii powinno być zachowanie lub wzmocnienie czy przywrócenie różnorodności biologicznej, ale z wykorzystaniem podejścia ekosystemowego. Podejście to nie ma na celu ochrony pojedynczego gatunku czy siedliska, ale ochrony wzajemnych interakcji warunkujących prawidłowe funkcjonowanie poszczególnych elementów systemu – zauważył Minister Kurtyka.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Wpis został opublikowany 9 Cze 2021 w następujących kategoriach: News, Ochrona Środowiska. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Możesz zostawić komentarz lub użyć trackbacka.

Zostaw komentarz

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć