Emisje, CO2 » Udział Wiceministra Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego w…

Udział Wiceministra Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego w wideokonferencji ministrów UE ds. środowiska

28 Kwi 2021 Brak komentarzy Share 'Udział Wiceministra Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego w wideokonferencji ministrów UE ds. środowiska' on Facebook Share 'Udział Wiceministra Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego w wideokonferencji ministrów UE ds. środowiska' on Email Share 'Udział Wiceministra Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego w wideokonferencji ministrów UE ds. środowiska' on Print Friendly

Wyzwania w zakresie adaptacji do zmian klimatu, w szczególności w kontekście zarządzania wodą, były głównym tematem wideokonferencji ministrów środowiska Unii Europejskiej w ramach portugalskiej prezydencji UE, która odbyła się 23 kwietnia 2021 r. Polskę na spotkaniu reprezentował Wiceminister Klimatu i Środowiska – Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Kluczowymi celami spotkania były m.in. aktualizacja informacji na temat kluczowych skutków zmian klimatu w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem wyzwań związanych z zarządzaniem wodą, a także przedstawienie studiów przypadków krajów zagrożonych suszami i niedoborem wody oraz wymiana poglądów na szczeblu ministerialnym na ten temat.

W pierwszej części spotkania dyskutowano o wyzwaniach w zakresie gospodarki wodnej w kontekście zmieniającego się klimatu.

– Konieczne jest wspieranie miast i gmin w ich wysiłkach na rzecz budowy zielonej i niebieskiej infrastruktury oraz zrównoważonych systemów gospodarowania wodą deszczową, tworzących system lokalnej retencji na obszarach zlewni, który wydaje się być najskuteczniejszy w zwalczaniu powodzi i susz. Polska zapewnia wsparcie w tej dziedzinie z wykorzystaniem funduszy krajowych i unijnych – powiedział Wiceminister.

Następnie unijni ministrowie dzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie dostosowania do zmian klimatu. Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński przedstawił polskie programy „Rozwój miejskich planów adaptacji dla miast z ponad 100 000 mieszkańców w Polsce”, „Miasto z klimatem” i „Moja woda”.

– Program „Moja woda” odniósł sukces, a jego druga edycja rozpoczęła się w marcu 2021 r. Pozwoli to na retencję kolejnych milionów metrów sześciennych wody rocznie w instalacjach przydomowych – powiedział Wiceminister Klimatu i Środowiska.

Spotkanie zakończyła wymiana poglądów na temat międzynarodowego aspektu nowej unijnej Strategii Adaptacji do zmian klimatu.

– Nowa strategia UE pojawia się w ważnym momencie, przed COP26 w Glasgow, gdzie adaptacja do zmiany klimatu będzie odgrywać kluczową rolę. Musimy znaleźć odpowiednią przestrzeń, aby odpowiedzieć na rosnące apele społeczności, głównie z kontynentu afrykańskiego i krajów najsłabiej rozwiniętych, aby adaptacja była odpowiednim priorytetem w globalnych negocjacjach klimatycznych – skomentował Wiceminister.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

 

Wpis został opublikowany 28 Kwi 2021 w następujących kategoriach: Emisje, CO2, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Możesz zostawić komentarz lub użyć trackbacka.

Zostaw komentarz

Reklama

Partner działu

"Nowa Energia" wspiera

Newsletter

Warto zobaczyć