Elektroenergetyka » Raport Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC KLIMAT I ŚRORODOWISKO: konieczne włączenie Polski do Europejskiego Zielonego Ładu oraz uchwalenie Polityki Energetycznej Państwa do 2040 r.

Raport Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC KLIMAT I ŚRORODOWISKO: konieczne włączenie Polski do Europejskiego Zielonego Ładu oraz uchwalenie Polityki Energetycznej Państwa do 2040 r.

15 gru 2020 Możliwość komentowania Raport Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC KLIMAT I ŚRORODOWISKO: konieczne włączenie Polski do Europejskiego Zielonego Ładu oraz uchwalenie Polityki Energetycznej Państwa do 2040 r. została wyłączona

– Mijający rok w obszarze środowiskowym, zdominowany był radykalnymi, rządowymi zmianami organizacyjnymi. Ponieważ wynikały wyłącznie z potrzeb politycznych, nie wpłynęły pozytywne na sposób zarządzania jakością środowiska w Polsce – mówi Ryszard Pazdan, Minister Środowiska w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC.

– Nasz kraj był i nadal jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych państw w Europie i to w zasadzie we wszystkich komponentach środowiska. Również gospodarka odpadami jest naszą achillesową piętą. Pomimo szeregu zmian prawnych, szczególnie po aferze pożarowej, stan ten w niewielkim stopniu uległ poprawie. Na dodatek wzrosła szara strefa, która obecnie jest prawie dwukrotnie większa niż średnio w Europie. Mamy bardzo ułomny system gromadzenia informacji o odpadach (BDO). Dotyczy to przede wszystkim korzystania z danych i ich analizy w czasie rzeczywistym nie mówiąc już o monitorowaniu przepływu, śledzenia drogi odpadów oraz optymalizacji procesu sprawozdawczości wyjaśnia minister środowiska w Gabinecie Cieni BCC.

Gospodarczy Gabinet Cieni wyjątkowo negatywnie ocenia jednostronne zdystansowanie się polskiego rządu od programu Europejski Zielony Ład którego celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej Europy w 2050 r.Na realizację zadań tego projektu przeznaczono znakomitą większość środków unijnych, zarówno budżetowych jak i z europejskiego instrumentu odbudowy – podkreśla Ryszard Pazdan.

Nie można jednak nie zauważyć wielu programów rządowych takich jak np. czyste powietrze, mój prąd czy też stop smog które uruchomiły lawinę instalacji prosumenckich. Dość powiedzieć, że w ciągu roku zbudowano przede wszystkim na dachach domów jednorodzinnych dużą elektrownię z odnawialnych źródeł energii o mocy prawie 2 GW. Nie można również nie dostrzec wielu działań samorządowych związanych z ograniczaniem niskiej emisji podsumowuje minister środowiska w Gabinecie Cieni BCC.

Rekomendacje dla rządu na przyszły rok oraz podsumowanie dotychczasowych działań 

Źródło: Instytut Interwencji Gospodarczych BCC

Wpis został opublikowany 15 gru 2020 w następujących kategoriach: Elektroenergetyka, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.