Ciepłownictwo » Wyniki drugiej aukcji na premię kogeneracyjną w grudniu 2020 r.

Wyniki drugiej aukcji na premię kogeneracyjną w grudniu 2020 r.

12 grudzień 2020 Możliwość komentowania Wyniki drugiej aukcji na premię kogeneracyjną w grudniu 2020 r. została wyłączona Share 'Wyniki drugiej aukcji na premię kogeneracyjną w grudniu 2020 r.' on Facebook Share 'Wyniki drugiej aukcji na premię kogeneracyjną w grudniu 2020 r.' on Email Share 'Wyniki drugiej aukcji na premię kogeneracyjną w grudniu 2020 r.' on Print Friendly

Prezes URE ogłosił wyniki drugiej w 2020 r. aukcji na premię kogeneracyjną za sprzedaż energii elektrycznej wytworzonej w nowych lub znacznie zmodernizowanych jednostkach kogeneracji o mocy zainstalowanej od 1 MW do 50 MW.

W wyniku rozstrzygnięcia aukcji powstanie 21 MW mocy zainstalowanej w źródłach wytwórczych. Pięć jednostek kogeneracyjnych, które wygrały aukcję otrzyma wsparcie w wysokości 95 mln zł. Premia będzie wypłacana w latach 2022-2038.

Maksymalna ilość energii elektrycznej, która mogła zostać objęta premią w tej aukcji wynosiła 14,3  TWh, zaś maksymalna wartość tej premii to ponad 2,7 mld zł. W wyniku rozstrzygnięcia aukcji, premią kogeneracyjną objęto blisko 2,4 TWh energii elektrycznej, co stanowi ok. 17 % możliwego do wsparcia wolumenu. Wartość premii do wypłaty, skorygowanej o pomoc inwestycyjną uzyskaną na budowę jednostki, wyniesie ok. 95 mln zł.

Do aukcji przystąpiło sześciu oferentów, których oferty nie pokryły ilości i wartości energii elektrycznej objętej aukcją, toteż zastosowany został mechanizm wymuszenia konkurencji określony w ustawie.

Mając na uwadze, że zainteresowanie inwestorów korzystaniem z  systemu promowania energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji jest znacząco niższe niż oferowane wolumeny, Minister Klimatu i  Środowiska rozpoczął proces nowelizacji ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji. Projekt znajduje się na etapie prac sejmowych. Nowelizacja usuwa zidentyfikowane bariery dla inwestorów, w celu poprawy wykorzystania wsparcia energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji i istotnej poprawy korelacji z innymi programami wspierającymi inwestycje w jednostki kogeneracyjne.

– Oczekujemy, że wejście w życie proponowanych przepisów pozwoli na przyspieszenie realizacji założonych poziomów rozwoju jednostek wytwórczych wysokosprawnej kogeneracji i osiągnięcie przyrostu mocy jednostek na znacząco wyższym poziomie. Zastępowanie jednostek węglowych będzie bardzo dynamicznym procesem w obliczu zaostrzającej się polityki klimatycznej i dostosowywania się jednostek wytwórczych do wymogów ustawy Prawo ochrony środowiska implementującej dyrektywy dotyczące emisyjności – powiedział Minister Klimatu i Środowiska, Michał Kurtyka.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

 

Wpis został opublikowany 12 grudzień 2020 w następujących kategoriach: Ciepłownictwo, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć