News » Minister Kurtyka o transformacji klimatycznej w czasach pandemii

Minister Kurtyka o transformacji klimatycznej w czasach pandemii

3 gru 2020 Możliwość komentowania Minister Kurtyka o transformacji klimatycznej w czasach pandemii została wyłączona

Czy w związku z pandemią istnieje potrzeba zrewidowania obecnych celów klimatycznych, jak uzyskać akceptację wszystkich interesariuszy dla sprawiedliwej transformacji oraz jakie są największe szanse i wyzwania dla rynków pracy po transformacji energetycznej – m. in. o tych zagadnieniach dyskutowali uczestnicy debaty „Ludzie i klimat. Sprawiedliwa transformacja w praktyce”, zorganizowanej przez Krajowy Ośrodek Zmian Klimatu. W spotkaniu, które odbyło się 2 grudnia 2020 r., uczestniczył minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz przedstawiciele rządów i organizacji międzynarodowych zaangażowanych w sprawiedliwą transformację.

Otwierając dyskusję, minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podkreślił, że potrzebna jest debata, w jaki sposób, uwzględniając zmiany wynikające z pandemii COVID-19, wdrożyć założenia ambitnych polityk minimalizujących skutki społeczne, efektywnie restrukturyzować sektory oraz przekształcać regiony przemysłowe w kierunku gospodarki ekologicznej i neutralnej dla klimatu.

– Dążąc do osiągnięcia globalnych i europejskich celów klimatycznych, mając na uwadze nasze wspólne dobro, Polska zobowiązała się do ograniczenia zużycia węgla w miksie energetycznym, a tym samym podjęła się niemal całkowitej transformacji krajowego systemu energetycznego. Sprawiedliwa transformacja będzie zatem jednym z najważniejszych obszarów naszej działalności w kolejnych latach, dlatego szczególnie ważne jest omówienie kształtu i najlepszych praktyk, które będziemy mogli zaproponować obywatelom – zaznaczył.

Minister Kurtyka zwrócił też uwagę na wpływ polityki klimatycznej na sytuację na rynku pracy.

– Jest ona trudna z dwóch powodów: znaczącej transformacji strukturalnej w regionach górniczych oraz spodziewanych skutków trwającego kryzysu, jakim jest COVID-19 – zauważył.

Zdaniem szefa resortu klimatu i środowiska, remedium na to wyzwanie może być wysoka efektywność systemu zarządzania publicznego oraz promocja współpracy i integracji społecznej w jak największej liczbie obszarów tego procesu.

– Spotykamy się dzisiaj, aby porozmawiać o najlepszych możliwych rozwiązaniach i sposobach wdrażania polityki sprawiedliwej transformacji. Ubiegłoroczna konferencja zaowocowała przygotowaniem raportu „Solidarność i sprawiedliwa transformacja”, zaprezentowanego podczas szczytu działań na rzecz klimatu w Nowym Jorku we wrześniu 2019 r. Jego głównym elementem był zestaw narzędzi strategii sprawiedliwej transformacji. W ślad za tym, w wyniku dzisiejszego spotkania, chcielibyśmy wspólnie stworzyć dekalog działań wspierających proces transformacji w obecnej, nowej rzeczywistości – wyjaśnił Minister Michał Kurtyka.


Po międzynarodowym sukcesie konferencji COP24 w grudniu 2018 r., którego efektem była Śląska Deklaracja Solidarności i Sprawiedliwej Transformacji oraz The Katowice Rulebook, Polska podtrzymuje zaangażowanie w proces jakościowej transformacji i wdrażania Europejskiego Zielonego Ładu. Dzisiejsze webinarium było kontynuacją zainicjowanego przez Polskę w 2019 r. Źródło wydarzenia „Ludzie i klimat. Solidarność i sprawiedliwa transformacja” i było zorientowane na praktyczny wymiar procesu.

Celem tegorocznego dialogu była wymiana doświadczeń między światowymi liderami i sygnatariuszami śląskiej deklaracji o solidarnej i sprawiedliwej transformacji oraz wskazanie najbardziej efektywnych praktyk w budowaniu wzajemnego porozumienia wszystkich interesariuszy.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Wpis został opublikowany 3 gru 2020 w następujących kategoriach: News, Ochrona Środowiska. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.