CSR w energetyce » Prezes PGE Wojciech Dąbrowski wyróżniony nagrodą „Strażnik Pamięci”

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski wyróżniony nagrodą „Strażnik Pamięci”

30 lis 2020 Możliwość komentowania Prezes PGE Wojciech Dąbrowski wyróżniony nagrodą „Strażnik Pamięci” została wyłączona

Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej otrzymał nagrodę „Strażnik Pamięci” w kategorii Mecenas za projekt „Tablice Pamięci”. Nagroda została przyzna przez redakcję tygodnika Do Rzeczy.

Nagroda „Strażnik Pamięci” przyznawana jest twórcom i instytucjom, które angażują się w działania i inicjatywy pielęgnujące pamięć o bohaterach narodowych i ważnych wydarzeniach z historii Polski. Wyróżnienie to ma na celu uhonorowanie osób i instytucji, szczególnie zaangażowanych w dbałość o  rozwój polskiego dziedzictwa historycznego.

– Czujemy się zobowiązani do opieki nad miejscami ważnymi dla historii Polski, a Tablice Tchorka to unikat na tle innych krajów dotkniętych II wojną światową. Dlatego projekt „Tablice Pamięci” oddaje hołd wszystkim mieszkańcom Warszawy okresu wojny: żołnierzom, uczestnikom konspiracji, harcerzom, powstańcom oraz ludności cywilnej – powiedział Wojciech Dąbrowski, Prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej, odbierając nagrodę. – Projekt „Tablice Pamięci”, przywraca tym pomnikom należną rangę na jaką zasługują, utrwala pamięć o ofiarach i przedstawia nieznaną – szczególnie turystom zagranicznym – historię miasta z czasów wojny. Nie możemy pozwolić, aby świadectwo tragicznych losów Warszawiaków zniknęło również z naszej pamięci. Jestem zaszczycony, że projekt „Tablice Pamięci” został wyróżniony tak prestiżową nagrodą w dziedzinie pamięci historycznej – dodał Wojciech Dąbrowski.

Istnieją dziesiątki tysięcy miejsc, które upamiętniają Polaków, którzy zginęli z rąk niemieckiego okupanta podczas drugiej wojny światowej. W samej Warszawie i jej okolicach w 1949 r. upamiętniono ponad 450 miejsc walk lub publicznych egzekucji. Znalazły się tam specjalne tablice zaprojektowane przez Karola Tchorka. Zaledwie 167 tych tablic przetrwało do dzisiejszych czasów. Te tablice, które ocalały, zyskują nowe życie. Przetrwają wykonane na nowo, poprawione tam, gdzie trzeba było zlikwidować historyczne nieścisłości, opatrzone napisami w języku polskim i angielskim, oznaczone kodem QR działającym z aplikacją mobilną. Jest zatem co najmniej 167 powodów, by tegoroczna nagroda Strażnik Pamięci w kategorii Mecenas trafiła do pomysłodawcy i fundatora projektu „Tablice Pamięci” – Fundacji PGE – mówił w laudacji Piotr Gociek z redakcji „Do Rzeczy”.

Projekt „Tablice Pamięci” realizowany jest przez Fundację PGE. W ramach projektu przy każdej tablicy Karola Tchorka umieszczona zostaje tablica z informacją w języku polskim i angielskim wraz z kodem QR. Dzięki znajdującemu się na tablicach kodowi można ściągnąć na telefon specjalną aplikację mobilną, umożliwiającą zlokalizowanie istniejących tablic, a także poznanie historii każdego z miejsc upamiętniających niemieckie zbrodnie. PGE planuje w przyszłości dodawać do aplikacji wirtualne tablice, których już nie ma w przestrzeni miejskiej. Powstała także specjalna strona internetowa www.tablicepamieci.pl, gdzie można znaleźć na bieżąco aktualizowane informacje o projekcie. W ramach projektu realizowane są również działania edukacyjne skierowane do szkół.

Nagrody „Strażnik Pamięci” przyznawane są od 2013 r. W tym roku zostały wręczone po raz ósmy. Redakcja tygodnika Do Rzeczy nagradza w ten sposób osoby i instytucje, które w szczególny sposób promują pamięć o ważnych wydarzeniach z historii Polski.

Źródło: PGE Polska Grupa Energetyczna SA

Wpis został opublikowany 30 lis 2020 w następujących kategoriach: CSR w energetyce. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.