Elektroenergetyka » Minister Kurtyka na Hydrogen Energy Ministerial Meeting

Minister Kurtyka na Hydrogen Energy Ministerial Meeting

19 październik 2020 Możliwość komentowania Minister Kurtyka na Hydrogen Energy Ministerial Meeting została wyłączona Share 'Minister Kurtyka na Hydrogen Energy Ministerial Meeting' on Facebook Share 'Minister Kurtyka na Hydrogen Energy Ministerial Meeting' on Email Share 'Minister Kurtyka na Hydrogen Energy Ministerial Meeting' on Print Friendly

Wodór jako kluczowa technologia przemian energetycznych i dekarbonizacji był głównym tematem wystąpienia Ministra Michała Kurtyki podczas Hydrogen Energy Ministerial Meeting. Wydarzenie, w którym na zaproszenie Ministra Hiroshi Kajiyamą uczestniczyli również ministrowie innych krajów, było okazją do podzielenia się doświadczeniami w zakresie budowania społeczeństwa opartego na wodorze.

Polska jest aktywnie zaangażowana w proces tworzenia łańcucha wartości niskoemisyjnych technologii wodorowych. Z wykorzystaniem wodoru, planujemy nie tylko ograniczyć emisje gazów cieplarnianych, ale także zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne kraju poprzez dywersyfikację źródeł energii elektrycznej. Zamierzamy także ograniczyć import paliw kopalnych oraz produkować wodór z OZE, tak by ustabilizować system energetyczny zgodnie z rosnącym udziałem OZE w miksie energetycznym.

– Ogromne doświadczenia i zaawansowane technologie z Japonii, inspirują nas w procesie transformacji. Wodór ma być narzędziem do dekarbonizacji sektorów, które inaczej byłyby w Polsce trudne do przekształcenia, jak na przykład przemysł ciężki – powiedział podczas spotkania Minister Michał Kurtyka.

Polska przewiduje, że w 2030 r. do produkcji wodoru będziemy wykorzystywać od 2 do 4 GW energii z elektrolizerów opartych na źródłach odnawialnych. Plany zakładają też, że w 2025 r. w większych miastach będzie jeździć 500 autobusów napędzanych wodorem. Do tego czasu mają się też pojawić pierwsze pociągi napędzane wodorem. Planujemy również tworzenie jednostek do produkcji ogniw paliwowych i elektrolizerów w oparciu o własne autorskie technologie. Ponadto do 2030 r. powinny pojawić się w Polsce średniej wielkości elektrownie i elektrociepłownie o mocy 50 MW, wykorzystujące głównie wodór na bazie energii z gazu lub technologii ciekłej.

***

Hydrogen Energy Ministerial Meeting po raz pierwszy odbyło się w Japonii w 2018 r. Było ono okazją do promowania globalnego wykorzystania wodoru oraz nawiązania współpracy międzynarodowej w tym zakresie. Na pierwszym spotkaniu kraje członkowskie wydały oświadczenie z Tokio, w którym określone jest znaczenie międzynarodowej współpracy, w tym konieczność ujednolicenia przepisów i norm oraz promocji wspólnych międzynarodowych badań w zakresie rozwoju wodoru.

Źródło: Ministerstwo Klimatu

Wpis został opublikowany 19 październik 2020 w następujących kategoriach: Elektroenergetyka, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć