Emisje, CO2 » Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński o sprawiedliwej…

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński o sprawiedliwej transformacji i Europejskim Zielonym Ładzie

15 Paź 2020 Brak komentarzy Share 'Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński o sprawiedliwej transformacji i Europejskim Zielonym Ładzie' on Facebook Share 'Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński o sprawiedliwej transformacji i Europejskim Zielonym Ładzie' on Email Share 'Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński o sprawiedliwej transformacji i Europejskim Zielonym Ładzie' on Print Friendly

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński wziął udział w organizowanej przez portal Carbon Pulse konferencji Carbon Forward.

Odbywająca się w dniach 14-15 października wideokonferencja to piąta edycja wydarzenia. W tym roku jej tematem przewodnim jest Europejski Zielony Ład. Pierwszy dzień poświęcony został zagadnieniom związanym z ETS, a drugi zrównoważonemu rozwojowi.

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński zabrał głos w panelu „Europejski Zielony Ład”, otwierającym konferencję. Przedstawił w nim polski punkt widzenia na transformację energetyczną oraz sytuację,  w jakiej znajduje się nasz kraj.

– Realizacja Zielonego Ładu i osiągnięcie neutralności klimatycznej wymaga bardzo konkretnych działań i inwestycji. Nie możemy mówić o zwiększeniu celu redukcyjnego UE bez zaproponowania planu działania na rzecz jego realizacji i wsparcia finansowego, które pozwoliłoby każdemu państwu członkowskiemu na transformację. Jeśli chcemy realizować ten cel w duchu sprawiedliwej transformacji, nikt nie powinien być pozostawiony w tyle. Sytuacja gospodarcza państw członkowskich jest bardzo zróżnicowana, a kosztów unijnych reform nie mogą ponosić najbiedniejsze regiony i obywatele – powiedział Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński. – Zdajemy sobie sprawę, że reformy te dają szansę na pobudzenie rozwoju gospodarki. Musimy z niego skorzystać, ale należy też ograniczyć zagrożenia, takie jak wzrost ubóstwa energetycznego i utrata miejsc pracy. Regiony o największych potrzebach transformacyjnych nie mogą płacić wyższej ceny niż te, które mają znacznie krótszą drogę do osiągnięcia neutralnej dla klimatu gospodarki – dodał.

W panelu głos zabrali też Przedstawiciel Komisji Europejskiej i Dyrekcji Generalnej ds. Działań w dziedzinie Klimatu Hans Bergman, Christian Egenhofer z Centre for European Policy Studies oraz Suzana Carp z Bellona Foundation.

Źródło: Ministerstwo Klimatu

Wpis został opublikowany 15 Paź 2020 w następujących kategoriach: Emisje, CO2, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Możesz zostawić komentarz lub użyć trackbacka.

Zostaw komentarz

Reklama

Partner działu

"Nowa Energia" wspiera

Newsletter

Warto zobaczyć