Ciepłownictwo » Warsztaty na temat rewitalizacji siechnickiej elektrociepłowni

Warsztaty na temat rewitalizacji siechnickiej elektrociepłowni

7 paź 2020 Możliwość komentowania Warsztaty na temat rewitalizacji siechnickiej elektrociepłowni została wyłączona

Przedstawiciele Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A., spółki zależnej PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych z inicjatywy Burmistrza Siechnic, które poświęcone były zagospodarowaniu terenów po starej Elektrociepłowni Czechnica. Spotkanie to było następstwem podpisanego z KOGENERACJĄ w 2019 r. listu intencyjnego w sprawie rewitalizacji planowanych do zamknięcia obiektów przemysłowych.

Ponad stuletnia elektrociepłownia usytuowana w Siechnicach zostanie w ciągu najbliższych kilku lat zamknięta po tym, jak jej rolę przejmie nowoczesna jednostka zasilana gazem, której budowę zaplanowała KOGENERACJA. Sygnatariusze listu intencyjnego podpisanego w 2019 r. chcą, by blisko trzyhektarowy obszar obecnego zakładu został zrewitalizowany i zagospodarowany zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami obu stron.

Warsztaty były kolejnym krokiem na drodze do określenia potencjalnych obszarów zagospodarowania obiektów Elektrociepłowni Czechnica poprzez nadanie im nowych funkcji gospodarczych, społecznych i publicznych.

W spotkaniu uczestniczyli m. in. Roman Potocki, Starosta Powiatu Wrocławskiego, Burmistrz Milan Ušák, Paweł Strączyński, wiceprezes PGE S.A., Przemysław Kołodziejak, p.o. Prezesa Zarządu PGE Energia Ciepła, Wiceprezes KOGENERACJI Krzysztof Kwiecień oraz przedstawiciele Politechniki Wrocławskiej.

– Dbałość o czyste powietrze w polskich miastach to dla nas sprawa priorytetowa, stąd też nasze plany inwestycyjne dotyczące m.in. budowy nowej elektrociepłowni w Siechnicach, zasilanej niskoemisyjnym paliwem gazowym. Równie ważna jest dla nas kwestia przyszłości obecnej EC Czechnica, dlatego tak bardzo zależy nam na wypracowaniu rozwiązania, które w pełni pozwoli na wykorzystanie potencjału tego miejsca, dla wspólnego dobra miasta i regionu – podkreślił Przemysław Kołodziejak, p.o. Prezesa Zarządu PGE Energia Ciepła.

Kluczowym punktem spotkania była prezentacja wyników prac, zleconych przez KOGENERACJĘ i zrealizowanych przez przedstawicieli Politechniki Wrocławskiej. Zespół w składzie: prof. dr hab. inż. arch. Małgorzata Chorowska, dr hab. inż. arch. Agnieszka Gryglewska oraz dr hab. inż. arch. Piotr Gerber dokonali inwentaryzacji obiektów i infrastruktury elektrociepłowni wraz ze wskazaniem rekomendowanych kierunków działań rewitalizacyjnych tego obszaru oraz roli ewentualnych partnerów z sektora jednostek samorządu terytorialnego, uczelni wyższych, czy sektora biznesu.

– Gmina Siechnice, jako społeczność stoi przed wyzwaniem, jakim jest zachowanie dziedzictwa materialnego i przemysłowego Elektrociepłowni Czechnica – podkreślił Milan Ušák, Burmistrz Siechnic –  Mam nadzieję, że nasza wspólna praca będzie częścią fundamentu dla przyszłej roli i funkcji tego historycznego obiektu, z których korzystać będą nie tylko mieszkańcy Siechnic. „Nowe życie” tego miejsca ma szansę stać się wizytówką naszej gminy w skali regionu i całego kraju – dodał. 

Podobnego zdania jest Krzysztof Kwiecień, Wiceprezes KOGENERACJI: Siechnicka elektrociepłownia należąca do KOGENERACJI ma bogatą historię – naszą rolą jest dopisać do niej ciąg dalszy, po tym, kiedy już produkcja ciepła i energii elektrycznej przeniesie się stąd do nowej jednostki wytwórczej. Wierzę, że przy tak dużym zainteresowaniu i zaangażowaniu władz lokalnych, Politechniki Wrocławskiej, GK PGE oraz innych naszych partnerów projekt ten będzie się rozwijał w dobrym kierunku i przyniesie dobre rezultaty dla mieszkańców aglomeracji wrocławskiej – dodał Kwiecień.

Źródło: PGE Energia Ciepła SA

Wpis został opublikowany 7 paź 2020 w następujących kategoriach: Ciepłownictwo, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.