Emisje, CO2 » Polsko-niemieckie rozmowy o ochronie środowiska i klimatu

Polsko-niemieckie rozmowy o ochronie środowiska i klimatu

15 Wrz 2020 Brak komentarzy Share 'Polsko-niemieckie rozmowy o ochronie środowiska i klimatu' on Facebook Share 'Polsko-niemieckie rozmowy o ochronie środowiska i klimatu' on Email Share 'Polsko-niemieckie rozmowy o ochronie środowiska i klimatu' on Print Friendly

Europejska polityka klimatyczna i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji – to niektóre z tematów poruszonych w trakcie spotkania Ministra Klimatu Michała Kurtyki z Jochenem Flasbarthem, sekretarzem stanu w Federalnym Ministerstwie Ochrony Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Jądrowego Niemiec. Rozmowy odbyły się 11 września 2020 r. w Warszawie.

W trakcie spotkania strona Polska podkreśliła zrozumienie dla celu neutralności klimatycznej do 2050 r. jako wspólnego dla UE, jednocześnie zaznaczając, że z racji punktu startu naszego kraju w dążeniu do jego realizacji, kluczowe jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia.

– Akceptując ambitne plany, konieczne jest upewnienie się, że są one faktycznie możliwe do wdrożenia – zaznaczył Minister Klimatu Michał Kurtyka.

Jak podkreślił minister Kurtyka podwyższając cel redukcji CO2, warto rozważyć reformę EU ETS – tak by zanieczyszczające państwa płaciły za swoje emisje, a pozyskane w ten sposób środki były przeznaczane na finansowanie nowych projektów, mających na celu ograniczanie emisji. W trakcie rozmów poruszono też kwestie Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

– Różnice między państwami członkowskimi pod względem wysiłków niezbędnych do osiągnięcia neutralności klimatycznej są nadal ogromne. Skuteczna transformacja energetyczno-klimatyczna wymaga akceptacji społecznej – podkreślał Minister.

Nawiązując do obecnej sytuacji dotyczącej kryzysu pandemii i konieczności ożywienia gospodarek, omówiono też kwestie uzupełnienia się głównych priorytetów rewitalizacyjnych czyli zielonej transformacji i cyfryzacji. Aktualna sytuacja kryzysowa, o ile zarządzana w odpowiedni sposób, powinna zmienić nasze modele biznesowe i wzorce konsumpcji, tym samym pozytywnie wpływając na kwestie środowiskowe.

Źródło: Ministerstwo Klimatu

Wpis został opublikowany 15 Wrz 2020 w następujących kategoriach: Emisje, CO2, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Możesz zostawić komentarz lub użyć trackbacka.

Zostaw komentarz

Reklama

Partner działu

"Nowa Energia" wspiera

Newsletter

Warto zobaczyć