CSR w energetyce » TAURON nagrodzony za działania na rzecz rodziny

TAURON nagrodzony za działania na rzecz rodziny

19 Sie 2020 Możliwość komentowania TAURON nagrodzony za działania na rzecz rodziny została wyłączona Share 'TAURON nagrodzony za działania na rzecz rodziny' on Facebook Share 'TAURON nagrodzony za działania na rzecz rodziny' on Email Share 'TAURON nagrodzony za działania na rzecz rodziny' on Print Friendly

TAURON Polska Energia za „imponujące rozbudowanie kampanii 2h4family/2h4human i wykorzystanie całego jej potencjału” zdobył pierwsze miejsce w Konkursie Dwie Godziny dla Rodziny, który organizuje Instytut Humanites.

Kampania Dwie Godziny dla Rodziny (2h4family) organizowana jest od 2012 roku. W tym roku to właśnie TAURON dzięki wdrożeniu szeregu propracowniczych projektów zdobył w konkursie pierwsze miejsce.

Celem 2h4family jest zachęcanie firm do działań na rzecz harmonijnego łączenia ról pracowników w życiu zawodowym i prywatnym. Konkurs na najciekawsze przeprowadzenie kampanii ma inspirować i promować dobre praktyki. W tym roku konkurs dotarł do Stanów Zjednoczonych, liczba uczestników osiągnęła 1000 organizacji, firmy pochodzą z 18 państw i zatrudniają aż 1,1 mln pracowników.

Mimo ogromnej konkurencji to właśnie TAURON wyróżnił się swoimi działaniami na rzecz pracowników. W czasie lockdownu firma wdrożyła, m.in. akcję #ZostańwZdrowiu, która zachęcała pracowników do podejmowania aktywności fizycznej w domowych warunkach. Pracownicy mieli więc możliwość korzystania z wirtualnych treningów ogólnorozwojowych, warsztatów z zakresu zdrowego odżywiania, a nawet jogi.

Nieodłącznym elementem dbania o zdrowie blisko 26 tys. pracowników TAURONA w dobie COVID-19 jest również cykl publikowanych w intranecie Grupy artykułów dotyczących zachowania odpowiednich środków bezpieczeństwa i poprawy odporności. Firma zachęca do tego, by czas spędzony w domu potraktować jako dobrą okazję do powrotu do dawnych pasji lub znalezienia nowych, zadbania o relacje z bliskimi i przyjaciółmi, nadrobienia rzeczy, na które wcześniej nie było czasu.

 –  Pracownik dla TAURONA to fundament, bo z ludzi, z pracowników płynie energia zasilająca cały, ponad dwudziestotysięczny organizm odpowiedzialny za produkcję i dostarczanie energii w południowej Polsce – mówi Łukasz Zimnoch, Rzecznik Prasowy TAURON Polska Energia. – Ostatnie miesiące pokazały, że ludzka kreatywność pomaga radzić sobie z zupełnie nowymi pandemicznymi i postpandemicznymi wyzwaniami. Mam nadzieję, że te trudne doświadczenia wzmocniły nasz zespół – dodaje.

W czasie lockdownu TAURON wprowadził też nowe rozwiązania organizacyjne, m.in.: elastyczne godziny pracy i urlopów, możliwość pracy zdalnej oraz dodatkowe formy wsparcia w celu złagodzenia odczuwanych przez pracowników skutków kryzysu.

Nie zapomniano również o usprawnieniu systemu pracy zdalnej. Podstawowym narzędziem służącym do integrowania pracowników w dobie koronawirusa jest intranet Grupy TAURON. W ramach platformy prowadzimy bieżącą komunikację, konkursy, wykłady, webinaria. Na tyle, na ile to możliwe, firma przeniosła do sieci wydarzenia, które dotychczas odbywały się stacjonarnie. Dzięki temu umożliwiono pracownikom aktywny i czynny udział w życiu firmy, a także zapewniono możliwości rozwoju i niezbędne wsparcie.

Spotkania służbowe odbywały się w większości za pomocą Skype’a lub Teamsów. Pracownicy zakładali tam witryny swoich zespołów i grupy zadaniowe, dzięki czemu mogli bez przeszkód wymieniać się dokumentami i prowadzić rozmowy.

Źródło: TAURON Polska Energia SA

Wpis został opublikowany 19 Sie 2020 w następujących kategoriach: CSR w energetyce. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć