News » Efektywność energetyczna w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych

Efektywność energetyczna w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych

6 lip 2020 Możliwość komentowania Efektywność energetyczna w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych została wyłączona Share 'Efektywność energetyczna w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych' on Facebook Share 'Efektywność energetyczna w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych' on Email Share 'Efektywność energetyczna w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych' on Print Friendly

Wpisując się w światowe trendy dotyczące sektora energetycznego, problematyka energochłonności branży wodno-kanalizacyjnej staje się jednym z prężnie rozwijających się zagadnień. Racjonalizacja zużycia energii zyskuje na znaczeniu w ramach zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa zaopatrzenia w energię oraz zapobiegania światowym zmianom klimatycznym.

Sektor wodociągowo-kanalizacyjny jest jednym z najbardziej energochłonnych gałęzi gospodarki w Polsce i stanowi ponad 1% w krajowym zużyciu energii elektrycznej. Zgodnie z danymi benchmarkingowymi Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”, w 2017 r. średnia energochłonność procesu zaopatrzenia w wodę wyniosła około 0,65 kWh/m3 sprzedanej wody, a odbioru i oczyszczania ścieków od 0,714 do 1,04 kWh/m3 oczyszczonych ścieków w zależności od wielkości przedsiębiorstwa. Podnoszenie standardów jakościowych, wzrost długości sieci wodno-kanalizacyjnej, również z terenów niezurbanizowanych, oraz stałe podnoszenie niezawodności usług powoduje wzrost zapotrzebowania na energię. Dlatego też niezbędne są działania zwiększające wydajność energetyczną w tym sektorze.

Poszukiwanie efektywności funkcjonowania w aspekcie odzysku i produkcji energii elektrycznej i cieplnej dotyczy zwłaszcza oczyszczalni ścieków. Możliwe staje się zmniejszenie energochłonności oczyszczania ścieków bez negatywnego wpływu na procesy technologiczne. Polepszenie efektywności energetycznej oczyszczalni ścieków jest aktualnie jednym z wyzwań stawianych przez ideę gospodarki o obiegu zamkniętym. Przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne posiadają bowiem unikalne predyspozycje do produkcji energii odnawialnej – np. osady ściekowe mogą być wykorzystywane do produkcji biogazu w procesach fermentacji.

Wychodząc naprzeciw aktualnym problemom zużycia energii w gospodarce narodowej podczas V Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” w Rzeszowie (12-13 października 2020 r.) organizowane są panele tematyczne pt. „Efektywność energetyczna w gospodarce wodnej i ściekowej” oraz „Gospodarka o obiegu zamkniętym”, w ramach których przedstawione zostaną zagadnienia związane z energochłonnością systemów komunalnych i możliwością ograniczenia zużycia energii w kierunku samowystarczalności instalacji. Udział w panelach tematycznych umożliwi zdobyć wiedzę na temat najnowszych trendów i skutecznych rozwiązań w zakresie zrównoważonego prowadzenia gospodarki energetycznej w stacjach uzdatniania wody i oczyszczalniach ścieków. Wśród prelegentów będą zarówno praktycy, jak również przedstawiciele świata nauki.

W poprzednich czterech edycjach Konferencji wzięło udział 760 uczestników reprezentujących 43 ośrodki naukowe, 3450 studentów oraz blisko 13000 internautów. Wśród uczestników gościliśmy 31 przedstawicieli administracji publicznej, a także 90 reprezentantów spółek energetycznych.

Wszyscy uczestnicy Konferencji (czynni i bierni) będą mieli możliwość publikacji swoich wystąpień w formie artykułów naukowych w recenzowanych i punktowanych czasopismach naukowych współpracujących z wydarzeniem.

Partnerami Konferencji zostali:

Sponsor główny: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.OGP GAZ-SYSTEM S.A.PKN Orlen S.A.

Partner Srebrny: Województwo PodkarpackiePolskie Sieci ElektroenergetyczneMPWiK RzeszówML-SYSTEMPolska Spółka GazownictwaTowarowa Giełda EnergiiPERN

Partner Brązowy: Gas-Trading S.A.Asseco PolandFundacja Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w BóbrceInżynieria Rzeszów S.A., DFE Security

Konferencja została objęta patronatem medialnym: Polska Agencja Prasowa BiznesInteria, TVP InfoTVP3 RzeszówBiznesAlert.pl, Centrum Informacji Rynku Energii (cire.pl),  BiomasaCng-Lng.plEnergetyka24, Energetyka, Gazeta Codzienna NowinyGazeta PolitechnikiGospodarkaPodkarpacka.plMój RzeszówNapędy i SterowanieNowa EnergiaNowiny24Polskie Radio RzeszówRadio ViaSmart-Grids.plThe Warsaw Institute ReviewTrendywenergetyce.plWiadomości Naftowe i GazowniczeWydawnictwo Seidel-PrzyweckiWysokieNapiecie.plGrupa medialna InfoRzeszównaŻywo.plRadio CentrumMiesięcznik Instalgreen-news.plEuractiv.plBiznes i StylGlobEnergia,Energia i RecyklingPortal MorskiOchrona i Bezpieczeństwogospodarkamorska.pl

Szczegółowe informacje o Konferencji znajdują się na stronie internetowej: www.instytutpe.pl/konferencja2020

Opracowanie: Dr inż. Adam Masłoń, prof. PRz, Politechnika Rzeszowska

Wpis został opublikowany 6 lip 2020 w następujących kategoriach: News, Odbiorcy - Rynek Energii i Gazu. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partner działu

Newsletter

Warto zobaczyć