CSR w energetyce » Górnicy pomagają szpitalom oddając krew

Górnicy pomagają szpitalom oddając krew

26 Mar 2020 Możliwość komentowania Górnicy pomagają szpitalom oddając krew została wyłączona Share 'Górnicy pomagają szpitalom oddając krew' on Facebook Share 'Górnicy pomagają szpitalom oddając krew' on Email Share 'Górnicy pomagają szpitalom oddając krew' on Print Friendly

Krew potrzebna jest w szpitalach co 15 sekund. Tymczasem od wybuchu pandemii COVID-19 zmniejszyła się w Polsce liczba dawców krwi – w niektórych centrach krwiodawstwa nawet czterokrotnie. Na apel placówek medycznych odpowiadają górnicy z trzech kopalń TAURON Wydobycie.

Blisko 120 litrów krwi zebrali już w tym roku górnicy z TAURON Wydobycie – z zakładów Janina, Sobieski, Brzeszcze – w akcjach charytatywnych, odpowiadając tym samym na apel szpitali na Śląsku i w Małopolsce. W tym roku w kopalniach przeprowadzonych zostanie łącznie 21 takich akcji.

Akcje zbiórek krwi przeprowadzone są przy wdrożeniu nadzwyczajnych procedur bezpieczeństwa i szeregu działań prewencyjnych. W ZG Sobieski zebrano od początku roku już 47 litrów krwi, w ZG Janina 40 litrów, a w ZG Brzeszcze 32 litry krwi.

– Górnicy, którzy wykonują niezwykle ryzykowny zawód doskonale rozumieją ideę dzielenia się krwią dla ratowania ludzkiego życia. Wiedzą, że w tym szczególnym okresie ważne jest odpowiedzialne zachowanie każdego z nasWszyscy bowiem koncentrujemy się dziś na tym, co najważniejsze, czyli ochronie zdrowia i życia – mówi Tomasz Cudny, Prezes Zarządu TAURON Wydobycie.

Zebrana krew trafia do najbardziej potrzebujących w placówkach medycznych w całym województwie śląskim i małopolskim.

– Stan epidemii koronawirusa wymaga od organizatorów akcji krwiodawstwa dodatkowej mobilizacji i zabezpieczeń. Górnicy doskonale wiedzą, jaką wartość dla ratowania ludzkiego życia ma krew, dlatego możemy liczyć na ich aktywny udział w tego typu zbiórkach – mówi Dariusz Piechowicz, koordynator akcji z ramienia NSZZ „Solidarność” ZG Sobieski.

Przy każdym z trzech zakładów górniczych TAURON Wydobycie działają Kluby Honorowych Dawców Krwi. Tylko w ubiegłym roku górnicy zrzeszeni w takich Klubach oddali blisko 570 litrów krwi.

– Okres karencji w oddawaniu krwi wynosi 8 tygodni. Dlatego zwiększenie oddawanej ilości krwi możliwe jest jedynie poprzez propagowanie tej idei wśród szerokich rzesz obywateli – podkreśla Czesław Toporek, z Klubu Krwiodawców przy ZG Janina.

Kolejna akcja zbiórki krwi odbędzie się już w piątek 27 marca w ZG Sobieski w Jaworznie i zostanie przeprowadzona we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

Źródło: TAURON Polska Energia SA

Wpis został opublikowany 26 Mar 2020 w następujących kategoriach: CSR w energetyce. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć