News » Trzykrotny wzrost mikroinstalacji w sieci Energi

Trzykrotny wzrost mikroinstalacji w sieci Energi

11 Lut 2020 Możliwość komentowania Trzykrotny wzrost mikroinstalacji w sieci Energi została wyłączona Share 'Trzykrotny wzrost mikroinstalacji w sieci Energi' on Facebook Share 'Trzykrotny wzrost mikroinstalacji w sieci Energi' on Email Share 'Trzykrotny wzrost mikroinstalacji w sieci Energi' on Print Friendly

Rok 2019 był dla Energi Operatora rekordowy pod względem nowych przyłączonych odnawialnych źródeł energii. W zarządzanej przez Spółkę sieci przybyło blisko 18 tys. mikroinstalacji. Oznacza to, że obecnie jest ich niemal trzy razy więcej niż pod koniec 2018 r.

Niezwykle dynamiczny przyrost nowych mikroźródeł w 2019 r. to początek procesu transformacji rynku energii. Dla dystrybutorów oznacza to konieczność jak najszybszego dostosowania sieci do dwukierunkowego przepływu energii. Przystosowanie infrastruktury do potrzeb OZE to jeden z priorytetów inwestycyjnych Energi Operatora. Firma poszukuje rozwiązań innowacyjnych, m.in. w ramach międzynarodowych projektów, takich jak Upgrid czy niedawno zainicjowany projekt EUniversal.

Łączna moc zainstalowana 28 tys. pracujących w sieci Energi Operatora mikroźródeł wynosi już około 200 MW. Większość z nich stanowi fotowoltaika, ale zdarzają się inne przydomowe elektrownie. Prąd trafiający do linii energetycznych Energi Operatora dostarcza  również 25 instalacji wiatrowych, blisko 80 elektrowni wodnych, 12 biogazowni oraz 17 mikroźródeł wykorzystujących zarówno energię słońca, jak i wiatru. W 2019 r. zainstalowana moc mikroinstalacji wzrosła o ponad 120 MW.

Szczególnie udany był ostatni kwartał 2019 r., w którym przyłączono 7300 mikroźródeł o łącznej zainstalowanej mocy blisko 50 MW.

Źródło: ENERGA SA

Wpis został opublikowany 11 Lut 2020 w następujących kategoriach: News, OZE. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć