News » Trzy nowe koncesje dla PGNiG w Norwegii

Trzy nowe koncesje dla PGNiG w Norwegii

16 Sty 2020 Możliwość komentowania Trzy nowe koncesje dla PGNiG w Norwegii została wyłączona Share 'Trzy nowe koncesje dla PGNiG w Norwegii' on Facebook Share 'Trzy nowe koncesje dla PGNiG w Norwegii' on Email Share 'Trzy nowe koncesje dla PGNiG w Norwegii' on Print Friendly

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wzbogaciło się o nowe koncesje poszukiwawcze na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Przyznało je w ramach corocznej rundy koncesyjnej (APA 2019) Norweskie Ministerstwo Ropy Naftowej i Energii. Tym samym liczba koncesji na szelfie, w których udziały posiada Grupa Kapitałowa PGNiG, wzrosła do 29. Jest operatorem na czterech z nich.

PGNiG Upstream Norway, spółka zależna PGNiG SA, znalazła się wśród 28 firm naftowych działających w Norwegii, którym przyznano nowe obszary koncesyjne. Nagrodzono nimi aplikacje najlepiej przygotowane pod względem geologicznym i technicznym. Dwie z nowo otrzymanych koncesji – PL1064 i PL 1009B znajdują się na Morzu Norweskim, natomiast koncesja PL636C na Morzu Północnym.

Zgodnie ze strategią GK PGNiG rozwijamy wydobycie węglowodorów na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Wydobywany i zakupiony tam gaz ziemny będzie po 2022 roku stanowił znaczną część surowca wykorzystywanego przez polskich odbiorców indywidualnych i przedsiębiorców – powiedział Jerzy Kwieciński, Prezes Zarządu  PGNiG SA. – Nasza spółka w Norwegii to przykład wysokiej pozycji biznesowej, jaką osiągają  w ostatnich latach polskie firmy na rynku międzynarodowym – dodał.

Koncesja PL636C jest rozszerzeniem koncesji PL636, w obrębie której leży złoże gazu ziemnego i ropy naftowej o nazwie Duva. PGNiG posiada w niej aktualnie 20% udziałów. Przejęcie dodatkowych 10% udziałów w Duva w wyniku ubiegłorocznej transakcji z Pandion Energy zostało niedawno zatwierdzone przez norweskie władze. Operatorem na tym złożu jest firma Neptun Energy Norge (30% udziałów), a obok PGNiG pozostałymi partnerami są Idemitsu i Pandion Energy oraz Solveig Gas Norway.

Z kolei koncesja PL1009B jest poszerzeniem koncesji PL1009, gdzie PGNiG wspólnie z firmą ConocoPhillips planuje wiercenie otworu poszukiwawczego przed końcem 2020 r. W tej koncesji PGNiG otrzymało 35% udziałów, a rolę operatora pełni na niej ConocoPhillips (65%).

Koncesja PL1064, w której PGNiG otrzymało 30% udziałów, znajduje się niedaleko złoża Skarv, w bezpośrednim sąsiedztwie koncesji PL1009 i PL1009B. Operatorem na niej została firma ConocoPhillips (40% udziałów), a drugim obok PGNiG partnerem – firma Aker BP (30%).

W ciągu ostatnich trzech lat PGNiG podniosło swój stan zasobów wydobywalnych gazu ziemnego i ropy naftowej w Norwegii z 80 mln do ok. 200 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe). Spółka PGNiG Upstream Norway przejęła w tym okresie udziały w złożach Skogul, Fogelberg, Tommeliten Alpha, King Lear i Duva. Dokonała też odkrycia nowego złoża Shrek i znacznie przyspieszyła prace nad zagospodarowaniem złoża Ærfugl.

Obecnie Spółka eksploatuje 5 złóż: Skarv, Gina Krog, Morvin, Vilje i Vale, a działania inwestycyjne i analityczne prowadzone są na 6 kolejnych: Skogul, Ærfugl, Duva, Tommeliten Alpha, Król Lear oraz Shrek.

Uruchomienie wydobycia ze złoża Skogul planowane jest w I kwartale 2020 r., a ze złoża Ærfugl w II kwartale 2020 r.

Źródło: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Wpis został opublikowany 16 Sty 2020 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć