News » PGNiG zwiększa udziały w norweskim złożu Duva

PGNiG zwiększa udziały w norweskim złożu Duva

8 Lis 2019 Możliwość komentowania PGNiG zwiększa udziały w norweskim złożu Duva została wyłączona Share 'PGNiG zwiększa udziały w norweskim złożu Duva' on Facebook Share 'PGNiG zwiększa udziały w norweskim złożu Duva' on Email Share 'PGNiG zwiększa udziały w norweskim złożu Duva' on Print Friendly

Spółka PGNiG Upstream Norway dokupiła 10% udziałów w koncesjach PL636 i PL636B na Morzu Północnym. Tym samym zwiększyła swój stan posiadania w złożu Duva do 30%.

– Zwiększenie udziałów w złożu, które jest bliskie rozpoczęcia produkcji, przybliża nas do osiągnięcia celu, jakim jest realizacja strategii w zakresie wydobycia gazu ziemnego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym – powiedział Piotr Woźniak, Prezes Zarządu PGNiG SA. Rozpoczęcie eksploatacji złoża Duva planowane jest na przełomie 2020 i 2021 r.

– Po nabyciu dodatkowych udziałów średnie wydobycie gazu ziemnego z tego złoża przez PGNiG przez pierwsze pięć lat działania gazociągu Baltic Pipe w latach 2023-2028 oszacowaliśmy na ok. 0,2 mld m3 rocznie – dodał Prezes Woźniak.

PGNiG Upstream Norway nabyło swoje pierwsze 20% udziałów w złożu Duva w lipcu 2019 r. Dodatkowe 10% kupiło obecnie od spółki Pandion Energy. Pozostałymi udziałowcami w koncesjach są firmy Neptune Energy Norge (Norwegia), która pełni rolę operatora, oraz Idemitsu Petroleum Norge (Japonia).

Duva jest złożem gazowo-ropnym odkrytym w 2016 r. Leży w obrębie koncesji PL636 i PL636B na Morzu Północnym, ok. 140 km na północ od miasta Bergen. Według danych Norweskiego Dyrektoriatu Naftowego zasobność złoża wynosi 88 milionów baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (w tym ok. 8,4 mld m3 gazu ziemnego). W czerwcu 2019 r. norweskie Ministerstwo Ropy Naftowej i Energii zaakceptowało plan zagospodarowania złoża. Zostaną na nim wykonane trzy odwierty eksploatacyjne – dwa z nich będą produkowały ropę naftową, a jeden – gaz ziemny. Plan zagospodarowania umożliwia wykonanie dodatkowego odwiertu do produkcji ropy. Po rozpoczęciu eksploatacji planowanej na przełomie 2020 i 2021 r. maksymalna roczna produkcja ze złoża w początkowym okresie ma wynieść ok. 30 tys. boe.

Transakcja związana z nabyciem udziałów w złożu Duva podlega zatwierdzeniu przez norweskie Ministerstwo Ropy Naftowej i Energii. Procedura administracyjna może potrwać ok. 3-4 miesięcy.

Obecnie PGNiG Upstream Norway posiada udziały w 27 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, gdzie jest operatorem na czterech z nich.

LOKALIZACJA ZŁOŻA DUVA (koncesje PL636 i PL636B)

Źródło: PGNiG SA

Wpis został opublikowany 8 Lis 2019 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć