Edukacja » Polskie Sieci Elektroenergetyczne dają szkołom moc! Rusza…

Polskie Sieci Elektroenergetyczne dają szkołom moc! Rusza wspólny projekt społeczny PSE i fundacji Odyseja Umysłu

9 Paź 2019 Możliwość komentowania Polskie Sieci Elektroenergetyczne dają szkołom moc! Rusza wspólny projekt społeczny PSE i fundacji Odyseja Umysłu została wyłączona Share 'Polskie Sieci Elektroenergetyczne dają szkołom moc! Rusza wspólny projekt społeczny PSE i fundacji Odyseja Umysłu' on Facebook Share 'Polskie Sieci Elektroenergetyczne dają szkołom moc! Rusza wspólny projekt społeczny PSE i fundacji Odyseja Umysłu' on Email Share 'Polskie Sieci Elektroenergetyczne dają szkołom moc! Rusza wspólny projekt społeczny PSE i fundacji Odyseja Umysłu' on Print Friendly

Innowacyjne myślenie, współpraca w zespole, umiejętność rozwiązywania złożonych problemów – te i inne kompetencje będą mogli rozwinąć uczniowie szkół z gmin, w  których swoją działalność prowadzą Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Będzie to możliwe dzięki zaangażowaniu operatora systemu przesyłowego w organizację międzynarodowego konkursu edukacyjnego Odyseja Umysłu.

Pierwszym etapem współpracy PSE i fundacji Odyseja Umysłu jest organizacja bezpłatnych szkoleń z prowadzenia zajęć rozwijających kreatywność u uczniów i jednocześnie przygotowujących ich do udziału w tegorocznej edycji konkursu. W trakcie specjalnych trzydniowych warsztatów poznają zagadnienia takie jak rola wychowawcza i obowiązki trenera drużyny, integracja zespołu zadaniowego i moderacja jego pracy. Warsztaty są organizowane w gminach, na terenie których PSE prowadzą inwestycje w województwach mazowieckim, dolnośląskim, lubelskim oraz wielkopolskim. Po ukończeniu szkoleń nauczyciele będą mogli stworzyć kilkuosobowe drużyny uczniów, które w marcu przyszłego roku wezmą udział
w eliminacjach regionalnych konkursu w Warszawie, Poznaniu i we Wrocławiu. Koszty rejestracji drużyn pokrywają PSE.

Zależy nam na wdrażaniu długotrwałych projektów społecznych, które przyczynią się do rozwoju regionów i społeczności lokalnych – naszych bezpośrednich sąsiadów. Współpraca z  fundacją Odyseja Umysłu i promowanie wielokierunkowego kształcenia młodych ludzi wpisuje się w takie założenia. Dzięki temu partnerstwu uczniowie będą mogli dowiedzieć się, jak praktycznie zastosować zdobywaną oraz nabyć umiejętności przydatne w dorosłym życiu – mówi Beata Jarosz-Dziekanowska, Rzecznik Prasowy PSE SA.

Odysejowa podróż

Odyseja Umysłu to międzynarodowy program edukacyjny, którego celem jest rozwój zdolności twórczych u młodych ludzi na wszystkich etapach kształcenia. Ma on formę konkursu kreatywnego rozwiązywania problemów. Uczestnicy pracują w kilkuosobowych drużynach pod okiem przeszkolonego trenera (nauczyciela). Samodzielnie rozwiązują jedno wybrane przez siebie zadanie projektowe, tzw. problem długoterminowy. Każdy problem odwołuje się do innego rodzaju umiejętności, talentów i zainteresowań. „Odyseusze” ćwiczą też twórcze rozwiązywanie tzw. problemów spontanicznych, zaskakujących swoją treścią w ostatniej chwili i wymagających szybkiego myślenia. Efekty swojej pracy uczestnicy prezentują później przed sędziami i publicznością podczas konkursów.

Krajowa edycja zmagań składa się z dwóch etapów: eliminacji regionalnych organizowanych w  sześciu miastach oraz finału ogólnopolskiego. Zwycięskie drużyny zyskują prawo do  reprezentowania naszego kraju podczas finałów światowych w Stanach Zjednoczonych. Z  biegiem lat Odyseusze znad Wisły weszli do ścisłej globalnej czołówki. Do tej pory drużyny z Polski 40 razy zdobyły Złoty Puchar i tytuł Mistrzów Świata, 29 razy sięgnęły po srebrne medale, 20 razy – po medale brązowe, 12 razy po Nagrodę Ranatra Fusca za „Wybitną Kreatywność” i trzy razy po Nagrodę Omera za „Postawę Fair-Play”.

Moc doświadczeń od PSE
Tegoroczna odsłona Odysei Umysłu obejmie swoim zasięgiem placówki prowadzące działalność na terenach realizacji projektów inwestycyjnych PSE:

  • budowy linii 400 kV pomiędzy aglomeracją warszawską a Siedlcami;
  • budowy linii 400 kV relacji Kozienice-Miłosna;
  • budowy linii 400 kV relacji Chełm-Lublin Systemowa;
  • budowy linii 400 kV relacji Mikułowa-Świebodzice;
  • budowy linii 400 kV relacji Baczyna-Plewiska.

Projekty te są częścią programu inwestycyjnego o wartości około 13 mld zł. Wszystkie przedsięwzięcia inwestycyjne ukierunkowane są na sprawną i niezawodną pracę infrastruktury przesyłowej, nawet w przypadku wyłączenia czy uszkodzenia jej niektórych elementów. Program uwzględnia zarówno modernizację obecnie istniejącej infrastruktury, jak również budowę nowych linii czy stacji elektroenergetycznych.

W rezultacie w ciągu najbliższych kilku lat PSE zbudują ponad 2100 km nowych sieci najwyższych napięć i zmodernizują ponad 1800 km już istniejących linii. Powstanie również siedem nowych stacji, a kolejnych 77 zostanie rozbudowanych lub zmodernizowanych.

Więcej informacji o konkursie oraz działalności jego partnera głównego dostępnych jest na  stronach odyseja.org oraz raport.pse.pl.

Źródło: Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.

Wpis został opublikowany 9 Paź 2019 w następujących kategoriach: Edukacja. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć