News » Relacja z IV Konferencji „Niezawodność i Cyberbezpieczeństwo w…

Relacja z IV Konferencji „Niezawodność i Cyberbezpieczeństwo w Przemyśle – IT/OT”

7 Paź 2019 Możliwość komentowania Relacja z IV Konferencji „Niezawodność i Cyberbezpieczeństwo w Przemyśle – IT/OT” została wyłączona Share 'Relacja z IV Konferencji „Niezawodność i Cyberbezpieczeństwo w Przemyśle – IT/OT”' on Facebook Share 'Relacja z IV Konferencji „Niezawodność i Cyberbezpieczeństwo w Przemyśle – IT/OT”' on Email Share 'Relacja z IV Konferencji „Niezawodność i Cyberbezpieczeństwo w Przemyśle – IT/OT”' on Print Friendly

W dniach 1-2 października br. w Raszynie-Falentach odbyła się IV edycja Konferencji „Niezawodność i Cyberbezpieczeństwo w Przemyśle – IT/OT”, zorganizowana przez Wydawnictwo „Nowa Energia”.

Konferencję współtworzyli:

I PANEL

Moderatorem panelu pierwszego był mec. Ireneusz Piecuch, Partner Zarządzający w Kancelarii IMP. Pierwszy temat merytoryczny rozpoczął Jarosław Łuba z Ministerstwa Energii, który przedstawił temat „Cyberbezpieczeństwo w energetyce i sektorach przemysłowych – dostosowanie do przepisów z punktu widzenia organów nadzorujących”. Jako kolejny głos zabrał prof. dr hab. inż. Marek Amanowicz, przedstawiciel NASK, rozwijając temat „Narodowa Platforma Cyberbezpieczeństwa – zintegrowany system monitorowania, obrazowania i ostrzegania o zagrożeniach w cyberprzestrzeni”. Ostatnie wystąpienie dotyczyło propozycji holistycznego podejścia do zagadnień niezawodności i cyberbezpieczeństwa w przemyśle, które szeroko omówił niezależny ekspert dr inż. Andrzej Kozak.

PANEL DYSKUSYJNY

Podsumowaniem pierwszego panelu był Panel Dyskusyjny z udziałem ekspertów. Moderatorem Dyskusji był mec. Ireneusz Piecuch, Partner Zarządzający w Kancelarii IMP. Udział w debacie wzięli (od lewej): Jarosław Łuba, Główny Specjalista – Koordynator Zespołu, Departament Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Ministerstwo Energii; Prof. dr hab. inż. Marek Amanowicz, NASK; Dr Łukasz Kister, Ekspert (Cyber) Bezpieczeństwa, BezpieczneInformacje.PL; Dr inż. Andrzej Kozak, Niezależny Ekspert

 

 

II PANEL

Moderatorem pozostałej części konerencji był Tadeusz Szulc, Ekspert IT, Członek Rady Programowej Wydawnictwa „Nowa Energia”. Panel rozpoczęło wystąpienie Roberta Dąbrowskiego z firmy Fortinet, prezentujące systemy przemysłowe na celowniku cyberprzestępców. Bezpieczeństwo systemów OT w świetle ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa przedstawił Mirosław Waroch z PGE GiEK SA. Zarządzanie prawami dostępu w sieciach OT zaprezentował Jakub Jagielak z Atende S.A.

III PANEL

Praktyczne zastosowanie ustawy o cyberbezpieczeństwie w systemie ciepłowniczym średniej wielkości” w wystąpieniu Joanny Moczko-Król z Energetyki Cieplnej Opolszczyzny S.A. oraz wpływ kolekcjonowania danych na stabilność procesów technologicznych magistrali przemysłowych zaprezentowany przez Andrzeja Cieślaka z Dynacon, stały się tematami, które otworzyły dyskusję w trzecim panelu. Wdrożenie wymagań Ustawy w praktyce – czyli jak się zmierzyć z nieznanymi wymaganiami omówił dr Łukasz Kister, Ekspert (Cyber) Bezpieczeństwa. Zarządzanie bezpieczeństwem i niezawodnością instalacji przemysłowych zaprezentował Karol Gęga reprezentujący Metegrity Sp. z o.o.

IV PANEL

Pierwszym ważnym tematem czwartego panelu była metodyka oceny ryzyka w ochronie infrastruktury krytycznej państwa. Temat szczegółowo przedstawił prof. nzw. dr hab. inż. Janusz Zawiła-Niedźwiecki, Dziekan Wydziału Zarządzania z Politechniki Warszawskiej. Na pytanie jak proaktywnie monitorować bezpieczeństwo systemów OT – wyzwania w kontekście KSC odpowiedział swoim wystąpieniem Daniel Grabski reprezentujący Honeywell Sp. z o.o.

 

WARSZTATY

Panel warsztatowy rozpoczął Adam Paturej, Dyrektor Programu Cyberbezpieczeństwa w Międzynarodowym Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego. Ta część warsztatu miała dać odpowiedzi na pytania jak mierzyć cyberbezpieczeństwo z punktu widzenia inżyniera, a jak nim zarządzać z punktu widzenia dyrektora bądź menedżera. Podsumowując – wstęp do całościowego programu cyberbezpiczeństwa w firmie.

Drugą część warsztatów poprowadził Robert Dąbrowski, reprezentujący Fortinet. Praktyczny pokaz dotyczył zabezpieczenia komunikacji w środowisku SCADA,

ROZMOWY

KOLACJA

W trakcie uroczystej kolacji wręczone zostały nagrody fundowane przez Partnerów Konferencji oraz Wydawnictwo „Nowa Energia”. Nagrody wręczyli Dorota Kubek oraz Mariusz Marchwiak.

 

PEŁNA FOTORELACJA

Wydawnictwo „Nowa Energia”

Wpis został opublikowany 7 Paź 2019 w następujących kategoriach: News, Wydarzenia - relacje. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć