CSR w energetyce » PGE Energia Ciepła zaprasza na koncert „Miasto Pamięci” w…

PGE Energia Ciepła zaprasza na koncert „Miasto Pamięci” w ramach projektu „Tablice Pamięci” do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

4 Paź 2019 Możliwość komentowania PGE Energia Ciepła zaprasza na koncert „Miasto Pamięci” w ramach projektu „Tablice Pamięci” do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie została wyłączona Share 'PGE Energia Ciepła zaprasza na koncert „Miasto Pamięci” w ramach projektu „Tablice Pamięci” do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie' on Facebook Share 'PGE Energia Ciepła zaprasza na koncert „Miasto Pamięci” w ramach projektu „Tablice Pamięci” do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie' on Email Share 'PGE Energia Ciepła zaprasza na koncert „Miasto Pamięci” w ramach projektu „Tablice Pamięci” do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie' on Print Friendly

5 października o godzinie 15:30 w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie odbędzie się koncert „Miasto Pamięci” zorganizowany w hołdzie ofiarom cywilnym II Wojny Światowej. Na scenie wystąpią Bartas Szymoniak, Piotr Karpienia oraz zespół Luxtorpeda.

Koncert „Miasto Pamięci” to wydarzenie odbywające się w ramach projektu „Tablice Pamięci”, który jest realizowany przez PGE Energia Ciepła, spółkę należącą do Grupy PGE, we współpracy z IPN i pod patronatem wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego. Ideą projektu, przypadającego w 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, jest wyeksponowanie i nadanie należnej czci miejscom pamięci (tablicom i pomnikom) opisującym dramatyczne wydarzenia czasów wojny, a także dotarcie z informacją historyczną do zagranicznych turystów.  W tym celu 167 pomników z 450 ocalałych, dzieła warszawskiego rzeźbiarza Karola Tchorka, przeszło kwerendę historyczną, otrzymało nową tablicę z informacjami w języku polskim i angielskim, a także kod QR za pomocą którego można zlokalizować każdy punkt na mapie Warszawy, w którym znajduje się tablica z jej zdjęciem oraz informacją o danym miejscu pamięci.

– Zależało nam na upamiętnieniu ofiar ludności cywilnej Warszawy, bestialsko zamordowanej przez Niemców, jej heroizmu, jakim wykazała się w tych nieludzkich, wojennych czasach – mówi Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE Energia Ciepła. – Szukając nazwy dla projektu odnieśliśmy się do pamięci, aby wydarzenia wojenne przetrwały wśród kolejnych pokoleń, stąd nazwa projektu Tablice Pamięci. Do współpracy przy koncercie zaprosiliśmy muzyków młodego pokolenia: Bartasa Szymoniaka, Piotra Karpienia oraz zespół Luxtorpeda. W ten sposób chcemy dotrzeć z ideą projektu do młodych ludzi, aby pamiętali o tych bohaterach, aby wiedzieli co upamiętniają te tablice na murach Warszawy. Ponieważ są to  „Tablice” naszej pamięci – dodaje Wojciech Dąbrowski.

Koncertowi „Miasto Pamięci” towarzyszyć będzie widowisko muzyczne podczas którego Kombatanci wydarzeń wojennych otrzymają medale Tablic Pamięci. Odznaczeni Kombatanci to: Kazimiera Mika, która okupację i śmierć siostry przeżyła będąc 12-letnia dziewczyną; Wanda Rawska, będąca 13-letnim świadkiem wydarzeń wojennych oraz Janusz Maksymowicz, który miał 9 lat kiedy wybuchła II Wojna Światowa, a jako 13-letni harcerz brał czynny udział w konspiracji.

5 października podczas koncertu w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie premierę będzie mieć specjalnie utworzona aplikacja mobilna dzięki której  każdy znajdzie mapę Tablic,  zdjęcia oraz szczegółowe informacje na temat zdarzeń każdej z lokalizacji. Aplikacja będzie wielojęzyczna.

Również od 5 października w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie dostępna będzie dla odwiedzających  dwujęzyczna wystawa plenerowa dotycząca zbrodni niemieckich na ludności Warszawy w latach II Wojny Światowej specjalnie przygotowana we współpracy z historykami pracującymi przy kwerendzie historycznej Tablic Tchorka.

Patronat medialny nad projektem „Tablice Pamięci” objęło Polskie Radio. Koncert realizowany będzie przez TVP3 i retransmitowany na antenie TVP3.

Projekt „Tablice Pamięci” jest realizowany w dwóch etapach. Pierwszy etap obejmuje montaż nowych tablic na warszawskich pomnikach pamięci. W drugim etapie tablice trafią do miejsc pamięci w innych miastach Polski, w których PGE Energia Ciepła posiada swoje oddziały i spółki zależne (m.in.
w Gdańsku, Gdyni, Toruniu, Zielonej Górze, Wrocławiu, Krakowie, Rybniku).

Źródło: PGE Energia Ciepła SA

Wpis został opublikowany 4 Paź 2019 w następujących kategoriach: CSR w energetyce. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć