News » Cyfryzacja nie jest przyszłością branży energetycznej. To jej teraźniejszość

Cyfryzacja nie jest przyszłością branży energetycznej. To jej teraźniejszość

2 paź 2019 Możliwość komentowania Cyfryzacja nie jest przyszłością branży energetycznej. To jej teraźniejszość została wyłączona

Transformacja cyfrowa branży Utilities jest już w toku. Do końca 2019 r. 85% firm z branży użyteczności publicznej z listy Forbes Global 2000 ma dysponować działem odpowiedzialnym za przyspieszanie innowacji i transformację ich biznesu. Jest to odpowiedź na zmieniające się uwarunkowania w jakich funkcjonuje branża energetyczna, ale również reakcja na szanse jakie otwierają przed sektorem nowe narzędzia cyfrowe.

Na początek, kilka kluczowych faktów:

  • W 2016 r. nakłady inwestycyjne związane z wytwarzaniem i dostawami energii elektrycznej, w tym głownie czystej energii przewyższyły inwestycje w sektorze węglowodorów. Różnica ta na korzyść elektroenergetyki będzie się powiększać w nadchodzących latach.
  • Globalne inwestycje w wytwarzanie energii elektrycznej, sieci przesyłowe i jej magazynowanie przekroczyły 700 mld USD, a w latach 2013-2018 zainstalowano ponad 300.000 baterii domowych na całym świecie.
  • Do 2025 r. szacowany łączny koszt energii słonecznej, wiatrowej i magazynowania będzie konkurencyjny w stosunku do tradycyjnych technologii wytwarzania energii w większości regionów świata, co stanowić będzie dodatkowy impuls dla dalszych zmian na rynku oraz wzrostu popytu na energię elektryczną związanego z rozwojem nowych gałęzi gospodarki uzależnionych od dostępu do relatywnie taniej energii.

Biorąc pod uwagę działania zmierzające do redukcji emisji gazów cieplarnianych i wzrostu udziału odnawialnych źródeł energii w jej wytwarzaniu (zarówno pod egidą ONZ, jak i w ramach polityki UE), przedsiębiorstwa działające na rynku energii elektrycznej muszą sprostać nowym wyzwaniom związanym z równoważeniem podaży i popytu. Muszą być w stanie uwzględniać preferencje energetyczne klientów oraz okoliczności zewnętrzne (techniczne, kulturowe, środowiskowe) i wymogi regulacyjne, które mogą wpływać na funkcjonowanie rynku energetycznego.

Zachowanie niezbędnej elastyczności przy jednoczesnym zapewnieniu zgodności z przepisami i odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa działalności, obok zmian organizacyjnych, wymagać będzie od przedsiębiorstw energetycznych zastosowania odpowiednich technologii i narzędzi informatycznych wspierających funkcjonowanie kluczowych obszarów operacyjnych.   

Świat szybkich zmian technologicznych – rozproszone źródła wytwarzania energii, mikrogeneracja, akumulatory, mikrosieci i mobilność elektryczna w połączeniu z rosnącą aktywnością klientów m. in. w mediach społecznościowych – zmusza dostawców energii elektrycznej do przemyślenia sposobu ich działania, świadczonych usług i modeli biznesowych

Firmy, które będą chciały odnieść sukces, muszą elastycznie zarządzać popytem, ​​dzięki spostrzeżeniom zdobytym przez inteligentne technologie. W tym celu powinny być w stanie przetwarzać ogromne ilości danych w celu przeprojektowania własnych procesów i wdrażania coraz bardziej opłacalnych usług.

Cztery kluczowe kierunki rozwoju na najbliższe lata to:

  1. Funkcjonowanie w oparciu o rozproszone źródła wytwarzania i współpracę w prosumentami;
  2. Inteligentna i wydajna dystrybucja;
  3. Usługi związane z bilansowaniem popytu i podaży;
  4. Współpraca we wszystkich kanałach komunikacji „Omnichannel detaliczny” i świadczenie kompleksowych usług dla konsumentów/prosumentów ery cyfrowej.

Już dziś szereg firm z sektora wykorzystuje coraz szerzej takie nowe technologie Big Data i Machine Learning, aby optymalizować różne procesy wewnątrz organizacji i w kontaktach z Klientami czy partnerami. Blockchain również powoli, ale konsekwentnie uznawany jest za jedno z potencjalnie kluczowych rozwiązań wspierających rozwój sektora energetyki. Technologia ta zaczyna być wykorzystywana choćby w obrębie zarządzania i rozliczania transakcji typu peer-to-peer energy trading.

W tej nowej kształtującej się obecnie rzeczywistości, przedsiębiorstwa, które osiągną najlepsze wyniki, poszerzą swoją przewagę konkurencyjną wdrażając wcześnie nowe technologie i szybko ucząc się, jak zwiększać wydajność oraz opracowywać nowe produkty i usługi.

Okazją, aby poznać bliżej rozwiązania biznesowe jest SAP Utilities Day.

Kiedy? 22 październik 2019

Gdzie?  Restauracja Browarna Browar Lubicz, ul. Lubicz 17 J

Więcej informacji o wydarzeniu do znalezienia na stronie poświęconej konferencji

Źródło: SAP Polska Sp. z o.o.

Wpis został opublikowany 2 paź 2019 w następujących kategoriach: News, Polecamy, Technologie. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.