News » Cyfryzacja nie jest przyszłością branży energetycznej. To jej…

Cyfryzacja nie jest przyszłością branży energetycznej. To jej teraźniejszość

2 Paź 2019 Możliwość komentowania Cyfryzacja nie jest przyszłością branży energetycznej. To jej teraźniejszość została wyłączona Share 'Cyfryzacja nie jest przyszłością branży energetycznej. To jej teraźniejszość' on Facebook Share 'Cyfryzacja nie jest przyszłością branży energetycznej. To jej teraźniejszość' on Email Share 'Cyfryzacja nie jest przyszłością branży energetycznej. To jej teraźniejszość' on Print Friendly

Transformacja cyfrowa branży Utilities jest już w toku. Do końca 2019 r. 85% firm z branży użyteczności publicznej z listy Forbes Global 2000 ma dysponować działem odpowiedzialnym za przyspieszanie innowacji i transformację ich biznesu. Jest to odpowiedź na zmieniające się uwarunkowania w jakich funkcjonuje branża energetyczna, ale również reakcja na szanse jakie otwierają przed sektorem nowe narzędzia cyfrowe.

Na początek, kilka kluczowych faktów:

  • W 2016 r. nakłady inwestycyjne związane z wytwarzaniem i dostawami energii elektrycznej, w tym głownie czystej energii przewyższyły inwestycje w sektorze węglowodorów. Różnica ta na korzyść elektroenergetyki będzie się powiększać w nadchodzących latach.
  • Globalne inwestycje w wytwarzanie energii elektrycznej, sieci przesyłowe i jej magazynowanie przekroczyły 700 mld USD, a w latach 2013-2018 zainstalowano ponad 300.000 baterii domowych na całym świecie.
  • Do 2025 r. szacowany łączny koszt energii słonecznej, wiatrowej i magazynowania będzie konkurencyjny w stosunku do tradycyjnych technologii wytwarzania energii w większości regionów świata, co stanowić będzie dodatkowy impuls dla dalszych zmian na rynku oraz wzrostu popytu na energię elektryczną związanego z rozwojem nowych gałęzi gospodarki uzależnionych od dostępu do relatywnie taniej energii.

Biorąc pod uwagę działania zmierzające do redukcji emisji gazów cieplarnianych i wzrostu udziału odnawialnych źródeł energii w jej wytwarzaniu (zarówno pod egidą ONZ, jak i w ramach polityki UE), przedsiębiorstwa działające na rynku energii elektrycznej muszą sprostać nowym wyzwaniom związanym z równoważeniem podaży i popytu. Muszą być w stanie uwzględniać preferencje energetyczne klientów oraz okoliczności zewnętrzne (techniczne, kulturowe, środowiskowe) i wymogi regulacyjne, które mogą wpływać na funkcjonowanie rynku energetycznego.

Zachowanie niezbędnej elastyczności przy jednoczesnym zapewnieniu zgodności z przepisami i odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa działalności, obok zmian organizacyjnych, wymagać będzie od przedsiębiorstw energetycznych zastosowania odpowiednich technologii i narzędzi informatycznych wspierających funkcjonowanie kluczowych obszarów operacyjnych.   

Świat szybkich zmian technologicznych – rozproszone źródła wytwarzania energii, mikrogeneracja, akumulatory, mikrosieci i mobilność elektryczna w połączeniu z rosnącą aktywnością klientów m. in. w mediach społecznościowych – zmusza dostawców energii elektrycznej do przemyślenia sposobu ich działania, świadczonych usług i modeli biznesowych

Firmy, które będą chciały odnieść sukces, muszą elastycznie zarządzać popytem, ​​dzięki spostrzeżeniom zdobytym przez inteligentne technologie. W tym celu powinny być w stanie przetwarzać ogromne ilości danych w celu przeprojektowania własnych procesów i wdrażania coraz bardziej opłacalnych usług.

Cztery kluczowe kierunki rozwoju na najbliższe lata to:

  1. Funkcjonowanie w oparciu o rozproszone źródła wytwarzania i współpracę w prosumentami;
  2. Inteligentna i wydajna dystrybucja;
  3. Usługi związane z bilansowaniem popytu i podaży;
  4. Współpraca we wszystkich kanałach komunikacji „Omnichannel detaliczny” i świadczenie kompleksowych usług dla konsumentów/prosumentów ery cyfrowej.

Już dziś szereg firm z sektora wykorzystuje coraz szerzej takie nowe technologie Big Data i Machine Learning, aby optymalizować różne procesy wewnątrz organizacji i w kontaktach z Klientami czy partnerami. Blockchain również powoli, ale konsekwentnie uznawany jest za jedno z potencjalnie kluczowych rozwiązań wspierających rozwój sektora energetyki. Technologia ta zaczyna być wykorzystywana choćby w obrębie zarządzania i rozliczania transakcji typu peer-to-peer energy trading.

W tej nowej kształtującej się obecnie rzeczywistości, przedsiębiorstwa, które osiągną najlepsze wyniki, poszerzą swoją przewagę konkurencyjną wdrażając wcześnie nowe technologie i szybko ucząc się, jak zwiększać wydajność oraz opracowywać nowe produkty i usługi.

Okazją, aby poznać bliżej rozwiązania biznesowe jest SAP Utilities Day.

Kiedy? 22 październik 2019

Gdzie?  Restauracja Browarna Browar Lubicz, ul. Lubicz 17 J

Więcej informacji o wydarzeniu do znalezienia na stronie poświęconej konferencji

Źródło: SAP Polska Sp. z o.o.

Wpis został opublikowany 2 Paź 2019 w następujących kategoriach: News, Polecamy, Technologie. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć