Edukacja » Analiza rynkowa projektów wiatrowych i fotowoltaicznych. Studia…

Analiza rynkowa projektów wiatrowych i fotowoltaicznych. Studia podyplomowe „Energetyka Odnawialna dla Biznesu: technologie, ekonomia, wdrożenia”

12 Wrz 2019 Możliwość komentowania Analiza rynkowa projektów wiatrowych i fotowoltaicznych. Studia podyplomowe „Energetyka Odnawialna dla Biznesu: technologie, ekonomia, wdrożenia” została wyłączona Share 'Analiza rynkowa projektów wiatrowych i fotowoltaicznych. Studia podyplomowe „Energetyka Odnawialna dla Biznesu: technologie, ekonomia, wdrożenia”' on Facebook Share 'Analiza rynkowa projektów wiatrowych i fotowoltaicznych. Studia podyplomowe „Energetyka Odnawialna dla Biznesu: technologie, ekonomia, wdrożenia”' on Email Share 'Analiza rynkowa projektów wiatrowych i fotowoltaicznych. Studia podyplomowe „Energetyka Odnawialna dla Biznesu: technologie, ekonomia, wdrożenia”' on Print Friendly

Instytut Energetyki Odnawialnej wspólnie ze Szkołą Biznesu uruchomił studia podyplomowe pt. „Energetyka Odnawialna dla biznesu: technologie, ekonomia, wdrożenia”. Program studiów jest adresowany do ekspertów z rynku OZE: managerów, inwestorów, dostawców technologii lub deweloperów w obszarze energetyki odnawialnej i przedstawicieli banków finansujących projekty energetyczne. Jednym z tematów poruszanych podczas rocznych studiów będzie analiza rynkowa projektów wiatrowych i fotowoltaicznych.

Co roku powstaje w Polsce coraz więcej instalacji fotowoltaicznych, jeszcze nie tak dawno, popularne były wyłączanie instalacje dachowe. Obecnie biznes widzi duże możliwości rozwoju w projektach jedno czy kilku, a nawet kilkudziesięciu megawatowych farmach słonecznych. Według bazy projektów prowadzonej przez zespół IEO w Polsce jest 2,2 GW mocy w projektach PV, w tym ok. 0,8 GW projektów PV z wydanymi warunkami przyłączenia o mocy powyżej 1 MW.

Polska jest w przełomowym momencie dla rozwoju polskiej energetyki. Wynika on z rozwoju technologicznego i zmierza do pokonania punktu, w którym koszty pozyskania energii odnawialnej są niższe od kosztów energii ze źródeł tradycyjnych – dominujących w Polsce. Punkt przełomowy oznacza tworzenie się nowych ram politycznych i regulacyjnych, które spowodują, że sektor energetyki odnawialnej będzie w najbliższych latach intensywnie się rozwijał i zostaną wprowadzone nowe formy sprzedaży energii z OZE, np. w ramach umów bezpośredniej sprzedaży tzw. PPA, czy też poprzez już obecnych na rynku traderów energii. Dodatkowo, w wyniku przemian, niektóre elementy w energetyce odnawialnej, zwłaszcza technologie, będą szczególnie preferowane ze względu na fakt, że mogą oferować energię po bardzo niskim koszcie, jak np. fotowoltaika czy energetyka wiatrowa. Jesteśmy świadkami zmiany paradygmatu, jeśli chodzi o procesy inwestycyjne w energetyce. Polega ona na tym, że energetyka odnawialna przez ostanie 10 lat była zaledwie elementem procesów inwestycyjnych, ale teraz staje się jedynym obszarem olbrzymich inwestycji.

Inwestycje w energetyce, a w szczególności w energetyce odnawialnej, nie należą do najprostszych. Przede wszystkim wymagają aktualnej wiedzy na temat OZE i rynku energii. Częściowo wynika to z tego, że mamy do czynienia z różnego rodzaju technologiami i specyficznym rynkiem, na którym te technologie działają, a także z trudnym do uzgodnienia czynnikiem legislacyjnym związanym z polityką energetyczną. To, co mogą zrobić inwestorzy, to szybko uzupełnić wiedzę albo pogłębić ją w kierunku inwestycji w odnawialne źródła energii pod warunkiem, że wcześniej mieli doświadczenia z obszaru energetyki tradycyjnej i z tym bagażem wiedzy i doświadczeń przejdą do rynku energetyki odnawialnej. Natomiast ci, którzy działają już na rynku energetyki odnawialnej potrzebują uaktualnienia wiedzy technologicznej i tej związanej z olbrzymimi zmianami, jakie dokonują się na rynku.

Program studiów będzie obejmował pogłębioną analizę funkcjonowania OZE w decentralizującym się systemie energetycznym i na liberalizującym się rynku UE, przygotowywanie i finansowanie projektów inwestycyjnych czy szczegółowe omówienie studiów przypadku dla modelowych/referencyjnych inwestycji, w szczególności inwestycji wiatrowych, fotowoltaicznych oraz hybryd w formule lokalnych grup bilansujących i spółdzielni energetycznych (renewable energy communities).

W programie studiów znajdą się praktyczne i aktualne tematy takie jak: symulacja wydajności i produktywności instalacji, sprzedaż i kontraktowanie inwestycji OZE – przegląd obecnych i planowanych regulacji, autoprodukcja, sprzedaż rynkowa na giełdzie, sprzedaż spółce obrotu , komercyjna sprzedaż energii z OZE – umowy PPA; etapy rozwoju projektów i zarzadzanie projektami: przygotowanie, development, wykonawstwo, wymagania prawne i techniczne.

Pełen zakres merytoryczny programu i informacje organizacyjne są dostępne na stronie studiów www.biznes.edu.pl/energetyka-odnawialna-dla-biznesu

Źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej
Wpis został opublikowany 12 Wrz 2019 w następujących kategoriach: Edukacja. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć