Elektroenergetyka » Elektrownia Bełchatów gwarantuje pewne dostawy energii podczas…

Elektrownia Bełchatów gwarantuje pewne dostawy energii podczas upałów

26 Cze 2019 Komentarze: 1 Share 'Elektrownia Bełchatów gwarantuje pewne dostawy energii podczas upałów' on Facebook Share 'Elektrownia Bełchatów gwarantuje pewne dostawy energii podczas upałów' on Email Share 'Elektrownia Bełchatów gwarantuje pewne dostawy energii podczas upałów' on Print Friendly

Elektrownia Bełchatów, wytwarzająca 22% energii elektrycznej w kraju, jest fundamentem bezpieczeństwa energetycznego Polski bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Nawet w czasie największych upałów bloki energetyczne w elektrowni pracują na pełnych obrotach.

Elektrownia Bełchatów, która zasila ok. 11,5 mln gospodarstw domowych, przywiązuje bardzo dużą wagę do minimalizowania wpływu na środowisko i maksymalizowania działań związanych z jego ochroną. Zamknięty układ chłodzenia bloków energetycznych w elektrowni daje gwarancję jej stabilnego funkcjonowania i niezakłóconych dostaw energii elektrycznej do odbiorców.

Pory roku nie wpływają na pracę Elektrowni Bełchatów. Przez 365 dni w roku produkcja energii elektrycznej utrzymuje się na podobnym, bardzo wysokim poziomie. Nawet podczas największych upałów wszystkie dostępne w danym okresie jednostki produkujące energię elektryczną w Bełchatowie pracują z najwyższą dyspozycyjnością i efektywnością, dzięki czemu stanowią fundament bezpieczeństwa energetycznego Polski. Wiemy, jak ważne dla polskiej gospodarki i polskiego społeczeństwa są niezakłócone dostawy energii elektrycznej, która wykorzystywana jest także na potrzeby chłodzenia, w tym klimatyzatorów pomagających mieszkańcom przetrwać falę upałów – mówi Robert Ostrowski, Prezes Zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Niezawodność elektrowni w Bełchatowie utrzymywana jest dzięki okresowym działaniom techniczno-organizacyjnym, których celem jest przygotowanie bloków do pracy w warunkach szczególnych, jakimi mogą być np. aktualnie panujące upały. Elektrownia Bełchatów racjonalnie gospodaruje również zasobami wody niezbędnej do procesu wytwarzania energii elektrycznej. Zamknięty układ chłodzenia, który wykorzystywany jest w blokach energetycznych, również sprzyja maksymalnemu ograniczeniu poboru wody na potrzeby procesów technologicznych. W przypadku tego typu układu obiegu wody, jej straty uzupełniane są jedynie niewielkim stopniu.

– Pobór przez eksploatowane ujęcia wód powierzchniowych na potrzeby elektrowni odbywa się bez pogorszenia funkcjonowania ekosystemów wodnych. W celu zmniejszenia ilości pobieranej wody do celów technologicznych, w Elektrowni Bełchatów przeprowadzono szereg zmian technologicznych z wykorzystaniem najlepszych dostępnych technik, m.in. zmodernizowano akcelatory, chłodnie kominowe, a także zastosowano stabilizatory do uzdatniania wody chłodzącej, co w efekcie pozwoliło zmniejszyć straty wody w obiegu – mówi Andrzej Legeżyński, Dyrektor Techniczny Elektrowni Bełchatów.

Elektrownia Bełchatów spełnia wszystkie wymagania prawne w zakresie gospodarki wodno-ściekowej wymagane m.in. przez Ustawę Prawo Wodne, Ustawę o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków i Ustawę Prawo ochrony środowiska. Posiada również stosowne pozwolenia wydane w drodze decyzji na szczególne korzystanie z wód powierzchniowych i podziemnych.

– Warto podkreślić, że Elektrownia Bełchatów nie wykorzystuje nawet limitu wód wskazanego w pozwoleniach. Dzięki odpowiedzialnemu podejściu do ochrony środowiska elektrownia obniżyła pobór wody o 25% w stosunku do maksymalnych ilości określonych w aktach prawnych – dodaje Robert Ostrowski.

Źródło: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA

Wpis został opublikowany 26 Cze 2019 w następujących kategoriach: Elektroenergetyka, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

1 komentarz do “Elektrownia Bełchatów gwarantuje pewne dostawy energii podczas upałów”

  1. Ray, 4 Lip 2019 o 12:34

    Tylko nikt nie mówi o tym, że kopalnia węgla brunatnego (wyrobisko), którym są zasilane kotły w elektrowni osusza tereny o powierzchni co najmniej kilkudziesięciu km2, wszystkich okolicznych gmin wokół kopalni. Już wiele gmin ma problemy z wodą, ale co tam, kit można dalej wciskać. Elektrownia Bełchatów – czołowy truciciel w Europie, największy emitent rtęci i innego syfu. Mam nadzieję dożyć jej likwidacji. Pozdrowienia dla internautów.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć