News » Rynek energii odnawialnej w Polsce na EKG w Katowicach

Rynek energii odnawialnej w Polsce na EKG w Katowicach

16 Maj 2019 Możliwość komentowania Rynek energii odnawialnej w Polsce na EKG w Katowicach została wyłączona Share 'Rynek energii odnawialnej w Polsce na EKG w Katowicach' on Facebook Share 'Rynek energii odnawialnej w Polsce na EKG w Katowicach' on Email Share 'Rynek energii odnawialnej w Polsce na EKG w Katowicach' on Print Friendly

Istotną rolę odnawialnych źródeł w przebudowie polskiego miksu energetycznego określa projekt „Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku”. Jednak w celu poprawy stabilności pracy źródeł OZE, naturalnym sprzymierzeńcem są również inne sektory energetyki, mogące wpływać na stabilizację pracy sieciowej. Koniecznym jest więc współistnienie różnych źródeł wytwórczych w systemie energetycznym – powiedział Wiceminister Energii Grzegorz Tobiszowski podczas panelu poświęconego „Rynkowi energii odnawialnej w Polsce„ na EKG w Katowicach.

W polskich warunkach głównym źródłem energii odnawialnej jest wiatr, następnie energia słoneczna i woda. Mamy duże wykorzystanie wiatru, obecnie około 6 tys. MW w farmach wiatrowych na lądzie. Tempo rozwoju źródeł odnawialnych przybierze na sile zwłaszcza po 2025 r., kiedy rozwój technologiczny prawdopodobnie umożliwi bezpieczny przyrost OZE w systemie energetycznym oraz bez zbytniego obciążenia finansowego gospodarki.

Szczególny potencjał w wykorzystaniu energii wiatru upatrujemy w energetyce wiatrowej na morzu. Przewiduje się, że pierwsza morska farma wiatrowa zostanie włączona do bilansu elektroenergetycznego po 2025 r. – argumentował Wiceminister.

Do 2040 r. na morzu może być zainstalowanych nawet 10 GW mocy wiatrowych. Z racji istniejącego potencjału dla sektora offshore na Bałtyku, należy podkreślić, że Polska poważnie traktuje wykorzystanie tej technologii, oczywiście jeśli tylko pojawią się w przyszłości adekwatne możliwości magazynowania oraz przesyłania tak wytworzonej energii. Ministerstwo Energii zakłada, iż nastąpi to w okolicach 2030 r. Do tego czasu rozbudowa poszczególnych lokalnych źródeł OZE musi być skorelowana z modernizacją tradycyjnych mocy wytwórczych.

Według Wiceministra Tobiszowskiego obecnie trwają w ME prace koncepcyjne nad założeniami prawnymi dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Zmiana regulacji w obszarze przepisów prawa energetycznego powinna wprowadzać nowe rozwiązania systemowe. Regulacje krajowe w dotychczasowym brzmieniu nie zapewniają skutecznego kształtowania tej polityki.

Źródło: Ministerstwo Energii

Wpis został opublikowany 16 Maj 2019 w następujących kategoriach: News, OZE. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć