Ciepłownictwo » PGNiG Termika: budowa nowego bloku EC Żerań na półmetku

PGNiG Termika: budowa nowego bloku EC Żerań na półmetku

18 Kwi 2019 Możliwość komentowania PGNiG Termika: budowa nowego bloku EC Żerań na półmetku została wyłączona Share 'PGNiG Termika: budowa nowego bloku EC Żerań na półmetku' on Facebook Share 'PGNiG Termika: budowa nowego bloku EC Żerań na półmetku' on Email Share 'PGNiG Termika: budowa nowego bloku EC Żerań na półmetku' on Print Friendly

Najnowocześniejsza jednostka gazowo-parowa w Polsce już w przyszłym roku ogrzeje mieszkańców Warszawy. Dzięki niej EC Żerań będzie mógł produkować 4 TWh energii elektrycznej i 1,9 TWh energii cieplnej.

Chciałbym podkreślić, że budowa bloku gazowo-parowego oraz nowej kotłowni w wymierny sposób przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców Warszawy i okolic. Inwestycja sprawi, że wyeksploatowane kotły węglowe zostaną wycofane z użycia, a nowa jednostka będzie spełniać rygorystyczne standardy środowiskowe. Tym samym realizujemy unijne wytyczne i modernizujemy nasza gospodarkę – powiedział Krzysztof Tchórzewski, Minister Energii.

To jedna z najważniejszych, prowadzonych obecnie inwestycji w Grupie PGNiG. Nowy blok będzie zużywał około 0,5 mld m3 gazu ziemnego rocznie. Dzięki blokom gazowo-parowym, opalanym gazem ziemnym, które budujemy i uruchamiamy również w innych elektrociepłowniach w Polsce, zmniejszamy emisję zanieczyszczeń powietrza, czyli tzw. smog – powiedział Piotr Woźniak, Prezes PGNiG SA. – Cieszy nas, że zapotrzebowanie na gaz w kraju systematycznie się zwiększa. Dlatego Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podejmuje liczne inwestycje po to, żeby polskie społeczeństwo miało możliwość korzystania z błękitnego paliwa, które jest skutecznym narzędziem ograniczania smogu – dodał.

Historia budowy inwestycji na Żeraniu od pomysłu do stanu dzisiejszego ma już 10 lat. Przyśpieszenie realizacji nastąpiło w okresie ostatnich 2 lat. Warto przypomnieć, że od wmurowania kamienia węgielnego upłynęło półtora roku, zaś od wejścia wykonawców na budowę 16 miesięcy. Inwestycja oznacza dla Warszawy: czystsze powietrze – powiedział Jarosław Głowacki, Prezes PGNiG TERMIKA SA.

Nowy blok w Elektrociepłowni Żerań zostanie ukończony w IV kwartale 2020 r., tzn. natychmiast po przyłączeniu do sieci gazowej Gaz Systemu. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii zdecydowanie pozytywnie wpłynie na czystość powietrza w Warszawie i okolicach. Wzmocni się bezpieczeństwo energetyczne aglomeracji stolicy. Po uruchomieniu nowego bloku produkcja energii elektrycznej w kogeneracji EC Żerań wzrośnie o ok. 130%, z obecnego poziomu 1,7 TWh do 4 TWh. Moc zainstalowana energii elektrycznej PGNiG TERMIKA wzrośnie o ok. 110%, względem obecnie używanych kotłów węglowych, które po uruchomieniu bloku zostaną wycofane z użytku. Produkcja ciepła wyniesie 1,9 TWh.

Inwestycja spełnia najostrzejsze europejskie kryteria ochrony środowiska tj. wymagania Dyrektywy ws. Emisji Przemysłowych (IED) oraz wymogi BAT. Ponadto, nowy blok gazowo-parowy będzie emitował o ok. 40% mniej CO₂ w porównaniu do wyłączanych kotłów.

Planowane roczne zużycie gazu przez blok stanowi ok. 4% obecnego krajowego zużycia tego paliwa.

Wykonawcami inwestycji są japońskie konsorcjum Mitshubishi Hitachi i polski Polimex-Mostostal. Jej wartość to 1,3 mld zł netto (1,6 mld zł brutto).

Źródło: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Wpis został opublikowany 18 Kwi 2019 w następujących kategoriach: Ciepłownictwo, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć